За седми пореден път в Полския институт в София, на 18 и 19 септември 2014 г. се проведе традиционната българо-полска конференция по аграрна икономика. Темата тази година е: „Промени и перспективи в селските райони и в селското стопанство в България, Полша и в други страни от ЕС”. Организатори на конференцията са Институтът по икономика на селското стопанство и продоволствието във Варшава, Аграрният университет в Пловдив и Институтът по аграрна икономика при Селскостопанска академия в София.
В откриването участваха посланикът на Република Полша у нас Н. Пр. Кшищов Краиевски, директорът на полския Институт по икономика на селското стопанство и продоволствието проф. дин Анджей Ковалски, директорът на българския Институт по аграрна икономика доц. д-р. Димитър Николов, ректорът на Аграрния университет – Пловдив проф. дсн Димитър Греков, заместник председателят на Селскостопанска академия проф. Лазар Козелов.
Всички бяха единодушни, че единствено с общи усилия на научната мисъл и връзка с практиката може да се осигури развитието на селското стопанство и селските райони в обединена Европа. Особено ценен е опитът на полските колеги, който те с удоволствие споделят с готовност да бъдат полезни при справянето с всички предизвикателства, стоящи пред аграрния отрасъл не само в Полша и в България, но и в другите страни от ЕС. Тези предизвикателства са особено големи сега, в навечерието на новия програмен период 2015-2020 г.
Особено голям интерес предизвика докладът на проф. дин Анджей Ковалски на тема “Пазарът на хранителните стоки в ЕС след ембаргото на Руската федерация”. Той разгледа развитието на полското селско стопанство от 2004 г. досега, като изтъкна важността на провежданата научна конференция не само за отчитане на напредъка, но и за споделяне на опит – за да не се повтарят грешките и да не се „разбиват врати, които вече са отворени”.
Доц.д-р Димитър Николов представи резултатите от изследователски проект, анализиращ приложението на иновациите в малките земеделски стопанства. Ключов фактор в този процес е връзката между научните звена и бизнеса с практиката. Заслужава си да се положат усилия за засилване на тази връзка, тъй като се оказва, че внедряването само на една иновация води до увеличаване на стандартния производствен обем на стопанствата с 10%.
Младите учени и докторанти от трите изследователски организации участваха с постерна сесия, в която представиха своите научни резултати.
Проф.дин Анджей Ковалски и доц. д-р Димитър Николов подписаха договор за сътрудничество, на базата на който ще продължи обмяната на опит и знания между двата изследователски института.