Съвместната изследователска дейност на  научни  експерти от областите на биологията, химията,  икономиката и аграрните науки води до успешната реализация на проект на тема „Употреба на биостимуланти при биологично отглеждане на земеделските култури – оценка на приносите за биоикономиката”. Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Фонд “Научни изследвания“ при Министерството  на образованието и науката, Договор  № КП-06-Н46/6 от 27.11.2020 г.   Организацията-бенефициент Институт по криобиология и хранителни технологии, ССА е представена от доц. д-р Илияна Петрова,  ръководител на проекта, доц. д-р Силвия Иванова и ас. Милена Трифонова. В състава на научния колектив  участват и доц. д-р Ангел Саров – Институт по аграрна икономика, ССА, гл. ас. д-р Светлана Стоянова, ас. Ралица Минчева – Институт по земеделие и семезнание „Образцов чифлик“, ССА  и гл. ас. д-р Екатерина Цветанова – Нов български университет.

Целите на проекта предвиждат комплексно изследване на фундаментални и приложни аспекти, свързани с  употребата на биостимуланти.  В контекста на потенциалната им роля за постигане на устойчивост в земеделието, са проведени изследвания на  влиянието на експериментално разработени биостимуланти върху растежа,  развитието,  продуктивността и целеви биохимични показатели на растителните суровини и храни, при моделни земеделски култури, в условия на органично отглеждане.

С много важно значение за практиката и агробизнеса е направената икономическа оценка на ефективността на изпитваните биостимуланти – образци чрез разработването и въвеждането на математико – икономически модел.

Получените обобщени резултати, след четиригодишните изследвания,  бяха  представени и подробно дискутирани на конференция с международно участие, на тема „Биостимулантите – инструмент за устойчиво развитие в земеделието“,  18-19.11. 2024 г. гр. Хисаря. Фокусът на обсъжданията бе влиянието на биостимулантите върху технологичното качество и биологичната стойност на продукцията и оценката на икономическата ефективност и възможностите за внедряване в практиката на екологизираните системи на отглеждане.

С цел споделяне на получените резултати с широк кръг от потребители и стимулиране на интереса към тази иновативна и развиваща се с бързи темпове научно-практическа област, предстои издаването на монография със заглавиеБиостимулантите в земеделието – теоретични аспекти, приложение в практиката и икономическа оценка“ с авторски колектив: Илияна Петрова, Ангел Саров, Силвия Иванова, Светлана Стоянова, Ралица  Минчева, Милена Павлова, Красимир Костенаров.

В теоретичния раздел е представена информация за природата и категоризацията на биостимулантите, за ефектите от тяхното влияние,  за отворените научни въпроси и предстоящите за разрешаване проблеми във връзка с пазара и приложението в практиката. В биохимичния раздел са предоставени данни за експериментирания състав на разработените фитостимулатори, за ефекта от листното третиране върху общия химичен състав, мастно-киселинния спектър, съдържанието на макро-,  микро- и токсични елементи, антиоксидантна активност. Резултатите налагат извода, че изпитваните биостимуланти водят до повишаване на химико-технологичното качество и принадена биологична стойност на продукцията. В раздел „Полски опити“ е описано влиянието върху растежа, биометрични показатели и добива при различни категории култури – житни, маслодайни, легуминозни, трайни насаждения. Установено е, че ефектът се модифицира от съвместното влияние на агроекологичните условия, вида на културата и дозата на прилагане. В икономическия раздел авторите предлагат съвършено нов подход за оценка на икономическата ефективност при използване на биостимуланти. Разработен и представен е нов икономико-математически модел, който е тестван в рамките на изпълнението на проекта. Моделът дава възможност за оценка на  икономическата ефективност не (само) за отделната стопанска единица,  а за производствената структура като цяло, на базата на отчитане влиянието на   комплекс от икономически фактори.