На 14 февруари (вторник ) от 11,00 часа в зала 1 на ИАИ се проведе Общото събрание на учените. На него присъстваха 11 учени от списъчния академичен състав с право на глас /13/. Събранието бе отворено и за представители на експертния и общ състав на Института. От ССА на събранието присъства проф. д-р Венера Цолова, Дирекция „Наука, образование, иновации и международна дейност“- ССА, която предаде поздравленията на ръководството на ССА към учените от Института.
Гл.ас. д-р Даниела Цвяткова – председател на ОСУ на ИАИ откри събранието. Единодушно бе приет бе предложения от нея Дневен ред:
- Представяне и приемане годишния отчет за дейността на ИАИ за 2022 г.
- Разни
Годишният отчет за дейността на Института по аграрна икономика за 2022 г.бе представен от доц. д-р Божидар Иванов, дириктор на Института по аграрна икономика. Той благодари на Диляна Димитрова, адм. секретар на ИАИ и гл.експерт Марина Лазарова за добре свършената работа по подготовката на отчета. Презентацията проследи дейността през 2022 г. в десет основни тематики/точки/:
1.Научноизследователска дейност
2.Участие във форуми
3.Академично развитие на учените
4.Научен съвет
5.Обучение на докторанти
6.Публикационна дейност
7.Международно и институционално сътрудничество
8.Финансова дейност
9.Материално-техническа база
10.Проблеми и насоки за развитие на ИАИ
Доц.д-р Божидар Иванов представи плановите, външни и международни програми и проекти, които Институтът е завършил през 2022 г. и които продължават и през 2023 година, като конкретно акцентира на научната значимост и приложимост на всеки от тях. През 2023 г. учените от ИАИ ще продължат работата си по плановите проекти към ССА: „Социално-икономически процеси, повлияни от поземлените отношения в българското земеделие“, „Предоставяне на агроекологични обществени блага в земеделието чрез усъвършенстване на дооговорните отношения“ /ПРАДО/. През 22 г. Институтът е работил по 4 планови проекти.
Директорът на ИАИ доц.д-р Божидар Иванов обобщи 2022-ра година като много активна по отношение на проектите към МОН, международни и допълнителни проекти, които потвърждават и разширяват картата на международен научен обмен, като добавят нови страни и задълбочават стари сътрудничества /Румъния, Сърбия, Полша и др./. В прегледа на свършеното по всеки от проектите, бе подчертана актуалната значимост на теми и дейности, които отговарят на предизвикателства към земеделието и акгроикономиката в последните години като: търсенето на зелени алтернативи и цената им, подобряване ефективността на производството, възможностите на биоикономиката, усъвършенстване на инструментите за управлението на агросистемите и социално-икономическото укрепване на селските райони, развитие на интелигентното земеделие.
Доц.д-р Божидар Иванов акцентира на проектите за укрепване на публичния капацитет и дейности, в които Институтът е ангажиран. Той подчерта факта, че научната експертиза на Института е по-широко търсена и при изработването на важни национални и Европейски стратегически документи за агросектора, а и при международни сътрудничества и обучения по „Еразъм“ /за интелигентно земеделие и др./и други международни инициативи: форуми, партньорства, научни лаборатории, ръководства и др.
В презентацията се открои високата оценка за световното научно участие, добра организация и отзвук на Деветата международна научна конференция „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и политики“ в Бооровец, която през 2023 г,. даде възможност за присъствано участие на нови чуждестранни представители. На нея бяха презентирани научни изследвания и прогнози за важни въпроси за селскостопанските политики в преход към Зелена икономика, приложни резултати и изследвания по базисни научно-изследователски проекти, в които активно участват по-младите учени от Института.
В обсъдените от участниците в годишното събрание трудности и насоки за подобряване работата и публикационната активност на учените в Института, бяха засегнати теми за обучението и повишаване квалификацията на докторантите, публикационната програма на ССА, реда и сроковете за публикуването и отразяване на публикациите в най-авторитетните научни база данни и идания /Web of science, Scopus, Google scholar/и др.
Проф. д-р Венера Цолова, директор Дирекция „Наука, образование, иновации и международна дейност“- ССА, поздрави учените за добре свършената работа за 2022 г. Тя заяви, че е възхитена от разностранната дейност на ИАИ и е впечатлена от сътрудничеството му с много европейски и други институции. Тя подчерта, че научният колектив на ИАИ не е голям, но очевидно-много инициативен. И още, че Институтът по аграрна икономика има стратегия, която допринася ССА да е движеща се напред институция. Тя също засегна темата за по-активна публикационна дейност на учените /Web of science, Scopus, Google scholar/, като подчерта, че усилията на ССА в това отношение са били насочени към това МОН да структурира програмата за стимулиране на публикационната дейност на учените.
По шеста точка от годишния отчет доц.д-р Божидар Иванов представи издателската и публикационна дейност на Института. Той обобщи, че са издадени 4 монографии и книги, 23 статии и доклади, публикувани в научни издания, реферирани и индексирани в Scopus и Web of Science, 20 броя статии и доклади, публикувани в нереферирани списания с научно рецензиране или в редактирани колективни томове и др.
Годишният отчет на ИАИ бе единодушно приет.
Информацията за завършените проекти и всички проекти и програми, по които ИАИ ще работи през 2023 г. /според годишния отчет/ ще бъде допълнително публикувана.