На 07 февруари (сряда),2024 г., от 10.00 часа в зала 1 на ИАИ се състоя Общото събрание на учените от Института по аграрна икономика – ССА при следния
ДНЕВЕН РЕД
1.Представяне и приемане годишния отчет за дейността на ИАИ за 2023 г.
2.Обсъждане и приемане на отчетите на текущи и завършени проекти – докладват ръководителите на проектите. Обсъждане и приемане на нови проектопредложения.
3.Разни.
За секретар на събранието бе избран гл. ас. д-р. Антон Митов
Събранието бе открито от председателя на ОСУ гл.ас. д-р Даниела Цвяткова
Гост на събранието на ИАИ бе заместник председателя на ССА проф.д-р Илиана Начева.
По първа точка от Дневния ред доц.д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ, представи годишния отчет за дейността на ИАИ за 2023 г. В раздел „Научно-изследователска дейност“ бяха отчетени четири научно-изследователски проекта, възложени от ССА. Два от тях са завършени със срок на изпълнение 2022 – 2023 г. Два проекта стартираха през 2023 г. и са на междинен етап. Директорът на ИАИ доц.д-р Божидар Иванов даде думата на ръководителите на четирите планови проекта към ССА да представят целта и постигнатите резултати. Той подчерта предимството, което има ИАИ – да развива собствена издателска дейност и издава монографии, сборници и книги, след приключването на етапите на проектите. Изданията намират място и в Уебсайта на ИАИ. Това дава възможност те да имат отзвук не само в научните среди, но и сред по-широката общественост. При отчитането на различните проекти ръководителите им посочиха издаването на научни публикации и посоки на бъдещата работа.
Преди Общото събрание, възложените от ССА четири проекта, по които ИАИ работи през 2023 година, бяха обстойно представени и визуализирани от ръководителите им, в рамките на редовните ежеседмични докторантски семинари, утвърдили се като традиция в Института. На тях бяха предизвикани интересни и оживени дискусии по актуални въпроси от практиката и анкетните проучвания, в контекстта на възможността научните анализи и резултати да послужат за ефективни и иновативни решения. /Виж предишни публикации в Уебсайта на ИАИ, Категория „Проекти“, подраздел „Планови“ в Уебсайта на ИАИ, взети предвид и в съдържанието на тази публикация/.
А.На ОСУ бе отчетено успешно изпълнение на целите и задачите и на четирите проекта за 2023 г. към ССА:
1.„Конкурентоспособност на земеделието и жизнеспособност на селските райони“
Ръководител: доц. д-р Божидар Иванов, доц. д-р Ангел Саров
Научен колектив: проф. д-р Румен Попов, доц. д-р Диляна Митова, гл. ас. д-р Десислава Тотева, доц. д-р Ангел Саров, гл. ас. д-р Антон Митов, гл. ас. д-р Росица Микова, ас. Даниел Петров, ас.д-р Веселин Кръстев, ас.Божура Фиданска, докторант Васил Стойчев, докторант Румена Гандева, гл. експ. Атанаска Джоджова, гл. експ. Кремена Горчева
Срок: 01.01.2023 г. – 31.12.2024 г.
Целта на проекта е да се изготви и приложи методическа рамка, която да изследва и измери конкурентоспособността в секторите на българското селско стопанство и жизнеспособността на селските райони под формата на демографски и социални характеристики и да се разработят и проектират възможни сценарии, които разкриват бъдещи перспективи за развитие на земеделието и селското стопанство.
Доц.д-р Божидар Иванов подчерта, че колективът, работил по темата, е успял да постигне всички поставени научни задачи на изследването. Анализът в Първата част на Проекта, на който той е ръководител, се състои в изследване на основни отрасли в българското земеделие (зърнени и маслодайни култури, плодове, зеленчуци, мляко и месо), където конкурентоспособността е представена чрез обобщен индекс, съставен от два основни компонента – производствен и стойностен. В раздела за селските райони, с ръководител доц д-р Ангел Саров, също е приложена единна методика, която има за цел да оцени жизнеспособността на ниво общини в страната, по ключови показатели, свързани с демографските характеристики и земеделските стопанства. Получени резултати са изразени чрез индекса на териториално преместване, който позволява да се демаркира влиянието на различните териториални единици – местни, регионални и национални, в периода между 2010 и 2020 г.
2.АИ 10 „Структура и управление на договорните отношения в селското стопанство на България“
Ръководител: проф. д-р Храбрин Башев
Научен колектив: гл. ас. д-р Михаела Михайлова, гл. ас. д-р Петър Маринов, гл. ас. д-р Росица Микова, докторант Румена Гандева, докторант Снежана Благоева, гл. експ. Кремена Горчева, гл. експ. Марина Лазарова – Муслах
Срок: 01. 01. 2023 г. – 31. 12. 2025 г.
Проф. д-р Храбрин Башев припомни широката дискусия при представянето на резултатите на проекта в рамките на семинара и обобщи, че целта и задачите за 2024г. са успешно изпълнени. Адаптирани са постиженията на интердисциплинарната Нова институционална икономика и са разработени теоретико-методологическите въпроси на икономическото изучаване на аграрните договори. На тази основа е разработен холистичен подход за дефиниране, класификация, оценка и усъвършенстване на договорите и договорните отношения в българското селско стопанство. Обоснован е „нов“ подход за икономически анализ, оценка и усъвършенстване на аграрните договори в страната.
3.АИ 7 „Предоставяне на агроекологични обществени блага в земеделието чрез усъвършенстване надоговорните отношения“ (ПРАДО)
Ръководител: проф. д-р Димитър Николов
Срок: 01. 01. 2022 г. – 31. 12. 2023 г.
Научен колектив: проф.д-р Иван Боевски, гл. ас. д-р Антон Митов, доц. д-р Ангел Саров, ас. Божура Фиданска, ас. Веселин Кръстев, ас. Даниел Петров, гл. спец. Славка Андреева, ст. спец. Елизабет Иванова
Срок: 01. 01. 2022 г. – 31. 12. 2023 г.
Ръководителят на проекта проф. д-р Димитър Николов обобщи като успешно изпълнени целите на проекта. Основната сред тях е да насърчат иновациите в договорните отношения и трайното доставяне на AEОБ в селското стопанство, чрез проектиране и тестване на ефективни и ефикасни модели на сътрудничество и чрез разработване на подходяща договорна рамка, която дава възможност за прилагането от множество участници.
4.АИ 8 „Социално-икономически процеси, повлияни от поземлените отношения в българското земеделие“
Ръководител: гл. ас. д-р Даниела Цвяткова
Срок: 01. 01. 2022 г. – 31. 12. 2023 г.
Научен колектив: проф. д-р Нина Котева, проф. д-р Пламена Йовчевска, гл. ас. д-р Михаела Михайлова, гл. ас. д-р Петър Маринов, гл. ас. д-р Росица Микова, ст. експ. Елизабет Иванова, гл. спец. Славка Андреева
Гл.ас. Даниела Цвяткова обобщи успешното изпълнение на целите и задачите на проекта и подчерта, че социално-икономическите процеси в селските райони изискват ново мислене. Тя каза, че резултатите са представени на международни форуми и че ще се издаде книга, която да ги презентира пред по-широката общественост. Проектът отговаря на необходимостта от решения на проблеми, свързани с направената поземлена реформа и същевременно изследва новите процеси, възникнали при ползването на земята в условията на ОСП.
Б.Доц.д-р Божидар Иванов представи успешната работа на екипите от Института по пректите към Фонд „Научни изследвания“ към МОН, в партньорство с авторитетни институти и организации, както и високата оценка на ФНИ за приключилите проекти.
Проектите към ФНИ на през които ИАИ успешно работи през 2023 г. са:
1.„Социално-икономическа ефективност от използването на утайките от ПОСВ в селското стопанство” – АГРОРИНГ, в партньорство с НЦОЗА. Ръководител: доц.д-р Божидар Иванов. Успешно приключил с най-високата оценка,“много добър“, на ФНИ.
2.„Оптимизиране параметрите на прецизното земеделие за подобряване ефективността на производството и проследяемостта на продуктите от селското стопанство“, с научен ръководител гл. ас. д-р Силвия Василева, Базова организация АУ-Пловдив, Колектив от ИАИ: доц.д-р Иванов, проф. д-р Храбрин Башев, доц.д-р Ангел Саров, гл.ас .д-р Десислава Тотева.
3.“Поземлени отношения и Европейска политика: синергия и перспективи за българското земеделие“, ПОЗЕСИН, Ръководител / на втория етап/: гл. ас. д-р Михаела Михайлова
4.„Механизми и форми на аграрното управление в България“, Ръководител: проф.д-р Храбрин Башев
5.„Стохастичен анализ на перспективите и ефектите от Зелената сделка в българското земеделие -GREENBASE”, Ръководител: проф. д-р Румен Попов
В отчета бяха представени успешните резултати и изпълнението на целите и задачите по
Допълнителните проекти, по които ИАИ работи през 2023 г.:
1.Strengthening the Analytical and Public Outreach Capacity of the Center for Agricultural Policy Analysis (CAPA)
„Укрепване на аналитичния капацитет и публичните дейности на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство” (САРА)
Ръководител: доц. д-р Божидар Иванов.
Научната част от проекта приключи в края на 2023 година, след като беше продължаван няколко пъти след 2019 година. Основната цел е да се подсили изследователския капацитет на Центъра и да се подпомогне дейността му за извеждането на приложни и ползващи практиката резултати в областта на икономика на селското стопанство. До голяма степен резултатите бяха изпълнени, като за 10 години се разработиха редица методики и модели, които позволяват да се правят надеждни и количествено-обосновани изводи и оценки по редица значими теми от икономиката на селското стопанство. Центърът успя да придобие висока популярност в професионалните среди и се превърна в търсен партньор, както от страна на агробизнеса, така и на вземащите решения публични институции и медиите, обобщи доц. д-р Божидар Иванов.
2.Innovative Toolbox Empowering effective CAP governance towards EU ambitions – Tools4CAP
Срок на изпълнение 01.01.2023 – 31.12.2026, 48 месеца
Координатор: ECORYS
Участници: 20 партньорски организации от 18 страни – членки на ЕС
Участници от ИАИ: доц. д-р Божидар Иванов, проф.д-р Храбрин Башев
Проектът стартира от 01.01.2023 година, като целта е да се разработят инструменти, които да подпомогнат процеса на стратегическо планиране. През 2024 година основните задачи изпълнявани от екипа към ИАИ бе да се организира фокус група, която да обсъжда въпроси, свързани с приключилият процес на стратегическо планиране за прилагане на ОСП 2023-2027 г.
3.Българо-китайски изследователски център за аграрно и селско развитие
Срок: 2022 – 2025 г., финансиран от Научната и технологична комисия на Шанхайската община
Съръководител от българска страна проф. д-р Храбрин Башев от ИАИ
Отговорник за ИАИ- доц.д-р Божидар Иванов
Доц.д-р Божидар Иванов и проф. Храбрин Башев обобщиха успешната работа на създадения Център за насърчаване на международното сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите, значението му да развива и обогатява таланти в областта на управлението на риска и адаптивното управление на селските екосистеми, в контекста на глобалното изменение на климата. През 2023 г. бяха организирани два успешни научни форума:
-30.05.2023 г. в Hotel Expo Sofia – Българо-китайски форум по изменение на климата и съживяване на селските райони – 2023 г. В него участваха водещи учени от Shanghai Jiao Tong University /Китай/, Института по аграрна икономика – ССА, Софийски университет, Аграрен университет-Пловдив и Университет по национално и световно стопанство.
-през м. октомври 2023 г. в Шанхай – Китайско-българският форум по изменение на климата и съживяване на селските райони и церемония по награждаването на Международната съвместна лабораторна изследователска база. Темата на този форум бе „Изменението на климата и адаптивното управление и съживяването на селските райони“.
Проф. д-р Храбрин Башев подчерта високия институционален интерес към проекта.
4.„Sustainable Hub to Engage into Rural Policies with Actors – SHERPA” EC – по Програма Хоризонт 2020 на ЕС, (проф. д-р Р. Попов, доц. д-р Божидар Иванов)
Срок: Октомври 2019 – Септември 2023
Интелигентно и дигитално земеделие – SDA, който се ръководи от Областната дирекция по образование в Ескешехир – Турция и се финансира по програма Erasmus + Vocational Education Cooperation Partnerships
Ръководител от ИАИ: доц. д-р Божидар Иванов
Участници: ст. експ. Ваня Манолова, гл. експ. Марина Лазарова – Муслах
ИАИ е партньор по проекта, който се ръководи от Областната дирекция по образование в Ескешехир – Турция и се финансира по програма Erasmus + Vocational Education Cooperation Partnerships (KA220-VET). Доц.д-р Божидар Иванов обобщи, че през 2023 година, в рамките на работната програма, усилията на колектива от ИАИ са били насочени към подготовка на наръчник, с базова информация, свързана с лавандулопроизводството. Целта е ръководството да бъде на този приложен наръчник е той да може да бъде използвано и от земеделските производители в района на областта, откъдето е водещият партньор. Програмата е тренировъчна. Изхожда се от сравнително водещото място на България в лавандулопроизводството.
Доц.д-р Божидар Иванов отчете и успешната работа на екипи от Института по „Интернет платформа „Всичко за овцете“ по Прект от Подмярка 16.1. „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ и проект „Дигитализиране на веригата на стойността на продуктите от биологично пчеларство“, по подмярка 16.1. „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ по мярка 16 „Сътрудничество“.
Отчетени бяха и партньорското участие на Института в ННП „Интелигентно растениевъдство“, изпълняван и управляван от Консорциум, чрез Споразумение за партньорство от няколко авторитетни института, висши училища и научни организации, с водещ партньор Аграрен университет, Пловдив и срок за изпълнение 4 години, както и други партньорски участия на Института.
Доц.д-р Богжидар Иванов акцентира на активната Научно-приложна дейност на Института през 2023 г. и външните възлагания, сред които Актуализация на анализ на състоянието на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027, както и на очакваните възлагания от страна на МЗХ и ССА през 2024 г.
На ОСУ бе отчетена и работата по следните раздели:
Академично развитие на учените, Игнтелектуална собственост, Научно обслужване и приложна дейност, Международна, Издателска и публикационна и Финансова дейност
Сред отчетените Форуми като много успешна бе обобщена научно-изследователската работа и организацията на Международния научен симпозиум „Аграрната икономика в подкрепа на селското стопанство и развитието на селските райони“ в края на 2023 г., който се провежда в партньорство с Европейската научна мрежа за развитие на селските райони (ERDN). Той намери подчертано широк експертен и медиен отзвук и публичност, чрез публикуваните резюмета на докладите и участията, интервюта и обобщена информация в Уебсайта на ИАИ и различни издания.
Доц.д-р Диляна Митова обобщи като успешна дейността по Докторантските програми, по които работи Института и постави някои актуални въпроси, свързани с обучението на докторантите и кариерното израстване.
Отчетният доклад за дейността на ИАИ през 2023 г. бе приет с мнозинство.
Доц.д-р Божидар Иванов благодари за съдействието по Отчета за 2023 г. на адм.секретар Дияна Димитрова и гл.експерт Марина Лазарова-Муслах.
В обобщение на работата на ИАИ през 2024г., заместник-председателят на ССА Илиана Начева заяви:
„Действително съм впечатлена от мащабната научно-изследователска работа на Института. Тя изисква много сериозна ангажираност, за да се изпълняват проектите към ССА, но и много външни и международни проекти. Прави впечатление активното участие в конференции и други форуми, на които учените от ИАИ излагат резултатите от своята дейност. Добър атестат е и широката публикационна дейност на Института. Добро впечатление прави, че докторантите завършват своята дейност и защитават, което е успех за ИАИ. Очаква се на Агра -24, на директорска среща, да бъдат изложени критериите на кандидатстване на редовни докторанти в специална образователна програма на МОН“. Проф.д-р Начева акцентира и на важността на критериите и попълването на атестационните карти, по които МОН прави оценка на висшите училища и научните организации, които Институтът с богата си дейност изпълнява. Тя припомни ,че ССА е на престижното 9-то място в тази класация. Представителят на ССА подчерта, че ИАИ има важна роля не само в ССА, но и за цялото общество.
По 3 точка от Дневния ред бяха обсъдени някои аспекти за началото на организацията на предстоящата юбилейна Десета международна научна конференция на Института, която се провежда в края на годината и има широко и авторитетно научно присъствие и обществен отзвук /тематично свързана с пазарите и аграрните политики/.