Третият Sino-Bulgaria Climate Change and Rural Revitalization Symposium, организиран от Shanghai Jiao Tong University (SJTU), Институт по аграрна икономика-София, Alliance of International Science Organizations (ANSO) и Alliance for Poverty Reduction and Development (ANSO-APRD), се проведе в Шанхай на 25 октомври 2023г. с участие на водещи български и китайски учени.

Сред официалните гости на откриването на форума бяха: г-н Владислав Спасов, Генерален консул на България в Шанхай, Quan ZHAO, Deputy Director, Science and Technology Commission of Shanghai Municipality, ръководители на факултети и отдели на SJTU, и представители на петте изследователски обекта на Sino-Bulgarian Joint Lab on Climate Change Adaptive Governance for Rural Ecosystems.

На форума изнесоха доклади учени от ИАИ-София, SJTU, Institute of Geographic Sciences and Natural Resources Research of Chinese Academy of Sciences, БАН, Софийски университет, УНСС, и Аграрен университет – Пловдив.

В поздравителния си адрес г-н Владислав Спасов, Генерален консул на България в Шанхай, подчерта ролята на българските институти и университети за развитието на академичното сътрудничество с водещи китайски изследователски центрове. Той също така увери присъстващите в държавна подкрепа занапред за разширяване на сътрудничеството между българските и китайските учени.

Доц. Божидар Иванов изнесе основен доклад (Keynote speech) на тема Bulgarian Green Transformation and Measuring the Drought Effects on Production.

Докладът на проф. Храбрин Башев бе посветен на Sustainability Governance and Assessment of Bulgarian Agriculture и включваше резултати от проект, финансиран от ФНИ – „Механизми и форми на аграрното управление в България“.

По време на посещението си в Шанхай българската делегация обсъди прогреса на съвместните разработки в рамките на Sino-Bulgarian Joint Lab on Climate Change Adaptive Governance for Rural Ecosystems и начерта насоки за разширяване на сътрудничеството в нови области. Беше направено и посещение на Шанхайски Модерен Аграрен Демонстрационен Парк и университетски експериментален обект в село на област Guilin.

Научният форум беше подробно отразен на интернет страниците на МВнР (https://www.mfa.bg/embassies/chinagc/news/38824),

БТА (https://www.bta.bg/bg/bg-world/562402-balgaro-kitayski-simpozium-po-vaprosite-na-klimatichnite-promeni-i-sazhivyavanet)

и SJTU (https://designschool.sjtu.edu.cn/dynamic/news/detail/65408b6d749de2f6ae4b87da).

  

Имената на учените от други български университети, презентирали на форума:

проф. Наталия Килифарска, дфн в Департамента по Геофизика на НИГГГ – БАН

Проф.д-р Росен Недялков, СУ „Св.Св. Климент Охридски“

Проф.д-р Янка Казакова, УНСС

Добри Дунчев, Аграрен Университет – Пловдив

В  Уебсайта на ИАИ могат да се проследят информации за предходните  два научни форума за климата и екосистемите/В Китай и под домакинството на ИАИ в София/, общата лаборатория и проекта „Механизми и форми на аграрното управление в България“ . Някои от линковете към тях:

 

Нашите учени в Китайско-български симпозиум за климатичните промени и адаптирането на селските екосистеми

Учени от ИАИ и водещи партньори обобщиха постигнатото в края на първия етап на проекта „Механизми и форми на аграрното управление в България