Министерството на земеделието работи за завършване на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) в рамките на месец октомври и неговото прилагане да започне в срок 2023 г. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на заседание на Тематичната работна група посветена на плана. В дискусията участваха браншови организации и експерти от Министерството на земеделието (МЗм), които представиха напредъка на работата по документа, съобщават от МЗм

Новото:

Има интервенции, които до момента са се смятали за финализирани, но отново са върнати на масата на преговирет с ЕК:

Допълнени инадградени са базови дефениции, като напремир има промяна при Националните стандарти  за добро екологично състояние – (ДЗЕС) 6 и 7, като изискването за диверсификацията за култури на ниво стопанство се заменя с изискване за ротация на културите. Това означава, че земеделските стопани следва да осигуряват ежегодно смяна на отглежданата култура.

Относно преходната национална помощ за тютюн, ЕК е приела предложението на Министерството на земеделието да се актуализира референтният период 2016-2018 г., каквото бе желанието и на българския бранш.

Вижте още в публикацията на МЗм

Друга новина от МЗм цитира изявление на земеделския министър Явор Гечев, че по Стратегически план ще имаме ресурс за близо 110 МИГ-а по подхода ЛИДЕР

„С българския Стратегически план ще има ресурс за близо 110 Местни инициативни групи (МИГ) по подхода ЛИДЕР. Това съобщи министърът на земеделието Явор Гечев, който връчи 11 договора за финансиране по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ за малки пилотни проекти на Местни инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Той уточни, че в сегашния програмен период са финансирани  64 МИГ-а.

Явор Гечев обясни, че в следващия програмен  период подходът ЛИДЕР е силно застъпен в земеделската политика, която ще се води на местно ниво. Средствата, които са предвидени в българския Стратегически план за него са 280 млн. евро. По думите му натрупаният опит, който имат местните инициативни групи, е добър фундамент за това ресурсът да отиде там, където ще бъде полезен за хората. „Подходът ЛИДЕР е уникален, защото той аутсорсва част от програмата. Местните общности сами решават за какво ще изразходват приоритетно получените средства“, отбеляза министърът на земеделието.

Министър Гечев благодари за упоритата работа на представителите на местните инициативни групи и бе категоричен, че този подход ще продължи да бъде успешен и  в следващия програмен период, съобщават от МЗм.