В Hotel Expo Sofia /30 май, 23 г./започна Китайско-български симпозиум по изменение на климата и съживяване на селските райони – 2023 г. Форумът се домакинства от Института по аграрна икономика – ССА, чийто директор, доц. д-р Божидар Иванов модерира официалната част. Той припомни с фотопрезентация целта и основните моменти от сътрудничеството.
От българска страна ръководител на съвместната лаборатория и организатор е проф.д-р Храбрин Башев /ИАИ/.
В своето поздравително слово дн.инж. Мартин Банов, председател на ССА, откри форума и изрази увереност, че той ще бъде ценен опит за всички участници. Той проследи предисторията на сътрудничеството: през септември 2022 г., за да се справим с глобалното изменение на климата, международен академичен изследователски екип /с ръководител Shanghai Jiao Tong University(SJTU) създава съвместна китайско-българска лаборатория за изменение на климата и управление на селските екосистеми (Съвместна китайско-българска лаборатория CCAGRE).
Проф. Банов припомни, че лабораторията се ръководи от проф. Shengquan Che (Китай) и проф. д-р Храбрин Башев, ИАИ /България).
В сътрудничество в проекта са водещи учени от Shanghai Jiao Tong University /Китай/, Института по аграрна икономика – ССА, Софийски университет, Аграрен университет-Пловдив и Университет по национално и световно стопанство.
Целта на Лабораторията е да насърчава международното сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите, да развива и обогатява таланти в областта на управлението на риска и адаптивното управление на селските екосистеми, в контекста на глобалното изменение на климата. Председателят на ССА подчерта, че Академията има силни програми във всички области, свързани с адаптирането към изменението на климата и смекчаването му, които ще допринесат и от своя страна ще се се обогатят от това международно сътрудничество.
Поздравителни слова произнесоха ръководителите на лабораторията от двете страни: проф. Shengquan Che и проф. Храбрин Башев /ИАИ/, които отвориха темата за форми на бъдещото научно сътрудничество.
Професор д-р Храбрин Башев проследи детайлно хода на сътрудничеството. Той презентира направеното до момента с фотоколажи от различни форуми и работата на лабораторията.
Форумът бе поздравен от:
Prof. Martin Banov, President of SSA
Mr. GUO Dacheng, Second Secretary,
Embassy of China in Bulgaria
Chinese Science and Technology attaché
Dr. Momchil Stanishev, Director, APACCCEEC
Speeches
В приветствено си слово в първата част на симпозиума д-р Момчил Станишев, представи предизвикателствата, породени от климатичните промени, като акцентира върху необходимостта да се търсят съвместни подходи и в международното сътрудничество, с цел решаването им. Директорът заяви, че има много селски райони, които са потърпевши от климатичните промени, но постоянно се работи по намирането на решения и облагородяването им. В допълнение, той акцентира, че ЦНСССКЦИЕ е администрация, която работи в подкрепа на реалния сектор. За целта е постигната симбиоза между частния сектор, академичните среди и държавната администрация. Целта е да се подобри сътрудничеството между страните, да се постигне реализирането на инициативи, които биха имали положителен ефект върху обществото.
Снимки от официалната част:
Последва церемония по връчване на научни сертификати на учени от партньорските организации по проекта:
От 13.30 започна представяне на проекти на победителите в грантовете на съвместната Китайско-българска лаборатория:
Доц. Янка Казакова-Матева: „Оценка на готовността за адаптиране към изменението на климата на земеделските институции в България“, Добри Дунчев: „Социално-икономически ефекти от изменението на климата и възможности за устойчиво развитие на българското земеделие“, ас. Даниел Петров /ИАИ/: „Оценка на селскостопанската устойчивост на България в условията на изменение на климата и въздействието върху селската икономика“.
Залата бе заинтригувана от представените проекти и опита им да надградят Националната програма за адаптиране към климатичните промени и набелязаните мерки със задълбочени научни изследвания за влиянието и възможността за ефективни решения в земеделието.
В следобедните часове конференцията продължи с академични обсъждания и оживено техническо обучение, с модератор ръководителят от българска страна проф.д-р Храбрин Башев /ИАИ/.
Тематичните акценти и участия:
Участия на проф. Светла Янчева, проф. Димитър Терзиев, доц.д-р Божидар Иванов /виж по-долу/
Проф. Зоя Матеева: „Промените в климата в България“
Проф. Changkun Xie: „ Оценка на адаптацията към изменението на климата в селските райони и адаптивно управление“.
Проф. Xiaokun Gu: „Консолидация на земята и обновяване на селските райони в градските предградия на Шанхай, Китай“.
Проф. Георги Железов: „Трансформация на ландшафта в България“.
Проф. Yifeng Qin:“ Метод, достъпност на данните и технически ресурси за изследване на изменението на климата в селските райони“.
Фей Янг:“ Мониторинг на жилищна среда с големи географски данни при изменение на климата“
В презентацията си „Промените в климата в България“, проф. Зоя Матеева анализира разнообразието на климата в България и представи научни изследвания, че температурите нарастват със силно изразен тренд не само при средните, но и при максималните и минималните нива . Тенденция, изразена най-силно при максималните температури, която ако се запази, ще предизвика в края на 21 век, повишение със 7-8 градуса при максималните температури, от 3 до 5 градуса – при средните, и най-слабо повишение – при минималните температури. И в трите случая става дума за годишни стойности. Презентацията предизвика отзвук и при следващите доклади.
Проф. Светла Янчева /Аграрен университет -Пловдив/ в основната си презентация, акцентира на значението на аграрното образование и наука в контекста на новите предизвикателства: измененията на климата, зелената сделка и аграрната устойчивост. Тя проследи възможностите за адаптивно влияние и решения посредством интернационално сътрудничество, дегитализация и сътрудничество с агробизнеса. Подчерта и ролята на Първия Европейски зелен унеиверситет, в който участват 8 университета от Европа, в който студенти могат да обменят ресурси и знания в областта на биотехнологиите, устойчивото земеделие и природните науки.
В семинарната дискусия в късния следобед, с кято завърши форума, проф. Янчева допълни посоката за търсене на адаптивни решения към предизвикателствата на съвремието с опиране на традициите в земеделието и местните сортове. И отново акцентира на значението на подобен форум за обединение на ентусиазма и знанията на младите учени. Проф. Храбрин Башев и доц.д-р Божидар Иванов очертаха бъдещи посоки на сътрудничеството.
Две от презентациите на форума, на проф. Xiaokun Gu: „Консолидация на земята и обновяване на селските райони в градските предградия на Шанхай, Китай“ и на проф. Георги Железов „Трансформация на ландшафта в България“ проследиха необходимостта от създаването на паркови територии. В презентацията на китайския учен те бяха разгледани в контекстта на трансформацията на селските райони и създаването на своеобразни резервати чрез форми на коопериране. В презентацията на българскя учен се изследва нарушаването на ландшафта от индустриална дейност и възможностите за орегулиране, което изисква определени инвестиции.
Академичната част приключи с презентация на доц.д-р Божидар Иванов, която предизвика голям интерес в залата с детайлно изследваната връзка между превенцията, възстановяването и рисковете загуби в земеделието, в контекстта на темата за климата. Специално внимание бе обърнато на методологията за сумиране на видовете рискове, сред които като основни бяха очертани технологичните и биологичните.
Работният ден на събитието завърши с оживена дискусия. Ръководителите от двете страни очертаха и обобщиха въпроси и конкретни предложения за научен обмен и бъдещо сътрудничество между институтите.
Още от фотоархива на деня:
Сътрудничеството ще продължи със срещи в страната.
Още от фотогалерията на първия ден:
На 01. и 02.06.работата на съвместиня научен екип продължи със срещи в сградата и в експершминталната база на Агрерния университет – Пловдив и с фермери, розопроизводители в страната /Медово /. :