Международният научен симпозиум се организира от Института по аграрна икономика, София в партньорство с Европейската научна мрежа за развитие на селските райони (ERDN) и ще се състои на 07.11.23 /Hotel Еxpo Sofia/. 

Вижте:

PRELIMINARY PROGRAM/EN /Agenda Symposuim IAE-2023 final (9)

ПРЕДВАРИТЕЛНА ПРОГРАМА/BG/PROGRAMA BG

Форумът събира водещи учени и изследователи от различни страни и научни организации за да срещнат своите проучвания и разсъждения за развитието на селското стопанство и възможността и устойчивостта на икономиката при новите предизвикателства и цели.

В днешно време – след пандемията от COVID – 19, войната в Украйна и икономическата криза, веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти е изправена пред предизвикателства, които засягат и резонират във всичките и участници и етапи, като поставят въпроса за продоволствената сигурност, стабилността на производството, цените и предпазната мрежа. 

Целта е да се откроят идеи и изводи за  новите хоризонти на развитие на селското стопанство в контекстта на екологичната визия, продоволствената сигурност, световния пазар на храни  в условията на войната. Очаква се аграрните икономисти да улеснят политиците, агробизнеса и еко мерките в духа на общ баланс.

Основни тематични направления, свързани с :

Цени, пазари и политики

Ролята на земеделието за устойчиво развитие

Селските райони – бъдеще и жизнеспособност

 

 

 По-детайлно:

1.Селско стопанство – пазари, политики и продоволствена сигурност

Стокови пазари;

Ефективност, растеж на производителността и конкурентоспособност;

Инвестиции в селското стопанство;

2.Агроекологични предизвикателства и ролята на селското стопанство за постигане на устойчиво развитие

Елементи и промени в природните ресурси;

Адаптиране на селското стопанство към изменението на климата;

Зелена сделка и въздействие върху селскостопанското производство;

Социология на екологичните промени

3.Развитие на селските райони – необходимостта от запазване на тяхната идентичност и жизнеспособност

Бъдещето на селските райони

Иновации и намерения на фермерите

Симпозиумът ще започне с официални приветствия от МЗХ, ССА, Европейската селска мрежа и доц.д р Божидар Иванов, директор на ИАИ /9.00 часа/.

Ключови лектори в първата пленарна  сесия, от 10.00 часа, « Селското стопанство – пазари, политики и продоволствена сигурност», с модератор академик Атанас Атанасов, са: Pawel Chmielinski, Европейска мрежа за развитие на селските райони, Shengquan Che, професор PhD – Шанхай Jiao Tong университет, Китай, Норберт Потори, професор д-р – Институт по аграрна икономика, Унгария, Драги Димитриевски, професор доктор – Университет „Св.Св. Кирил и Методий“, Република Северна Македония, Храбрин Башев, професор д-р – Институт по аграрна икономика, България и Аndtolii Kucher, Peofessor PhD – Институт по почвознание и агрохимия, Украйна.

Втората пленарна сесия, «Перспективи на пазара на стоки /САPA/,  от 13.00 часа, е с модератор доц д-р Божидар Иванов, а сред ключовите лектори са Джулиан Бинфийлд, LEI Wageningen University; Roel Jongeenil, Университет на Мисури, Доряна Миленкова и Даниела Димитрова, CAPA.

 Тематичната сесия за „Развитие на селските райони – запазване на тяхната идентичност и жизнеспособност“, с модератор Божин Божинов е от 15.30 часа и включва 10 доклада:

Акценти от темите на докладите:

Проф. Д-р Драги Димитриевски /Северна Македония/ ще фокусира своя доклад върху капацитета на селскостопанския сектор на Северна  Македония да гарантира устойчивостта на хранителната система, с оглед нейните вътрешни силни и слаби страни при кризи и предизвикателства. Презентацията на учените от друга Балканска страна, Албания, е в третата сесия, посветена на селските райони / от 15.30 часа/ и изследва как общностите могат да бъдат насърчени за по-добро биологично разнообразие с оглед  устойчиво развитие на селските райони /доклад на Zenepe Dafku/.

Проф. Д-р Храбрин Башев, ИАИ, ще  предложи в доклада си цялостна  рамка за оценка на конкурентоспособността на земеделските стопанства, като се вземат предвид икономическата, финансовата и управленската ефективност. Екипът  оценява абсолютната и сравнителна конкурентоспособност на управленските структури на българското земеделие.

Конкретно търговските и ценови последици от въвеждането на квоти и тарифи от ЕС върху вноса на зърно от Украйна по време на войната ще обобщи полският учен проф.д-р Мариус Хамулчук.

Д-р Никола Галузо ще се съзредоточи върху техническата страна на ефектите на италианския туризъм.

Екип от украински учени ще направят агроекологична оценка на въздействието на войната върху почвата в контекста на новите предизвикателства пред устойчивото земеделие и продоволствената сигурност.

Екип от водещи български учени, сред които проф.д-р Светлана Александрова, УНСС и доц.д-р Божидар Иванов, ИАИ, доц.д-р Ангел Саров ИАИ и др. са изготвили метаанализ на изследователски проучвания за Зелената сделка в селското стопанство и очакваните ефекти от нея върху селскостопанското производство, консумация на храни, екологични ползи, социално благополучие, производителността  на стопанството и др. Целта на тази статия е да синтезира възможно най-много изследвания, направени и публикувани от изследователи и отговорни организации, в  познати научни бази данни като Scopus, WoS и др.

Проф.д-р Димитър Николов ще направи анализ на стопанството, прилагащо стратегии за възстановяване на почвите в България и Австрия.

Доц. Д-р Диляна Митова ще представи доклад за биологичното земеделие в контекстта на целта за устойчиво развитие.

Доц.д-р Петя Славова изследва късите вериги на доставки на храни у нас и как фермерите извличат ползи чрез тях.

В тематичната сесия за агроекологичните предизвикателства и ролята на селското стопанство за устойчиво развитие, са предвидени доклади на учени от различни български институти: Клъстърен анализ на областите в България според животновъдния сектор, Модел за намаляване на производствените разходи в резултат от прилагане на дигиталните технологии, Фермерски нагласи по отношение на икономическите предимства на прецизните земеделски технологии /доц. д-р Ангел Саров/, гл.ас. Росица Микова „Изследване на ефектите от субсидиите върху рентните плащания на земеделската земя след приемането на България в ЕС“/гл.ас. Росица Микова/, Регионален анализ на лозарството в статистическите райони в България / гл. ас.д-р Десислава Тотева/, Троен  анализ на състоянието на българската биоикономика /гл.ас. Михаела Михайлова/, Ролята на контрактните решения за земеделските производители, предоставящи обществени блага за агроекологичен климат /д-р Божура Фиданска/, Нагласи на земеделските производители към колективното предоставяне на агроекологични обществени  блага / доц.д-р Ангел Саров/ и др.

Фотогалерия ИАИ: