Предстоящо: Едно от проучванията, които ще бъдат представени на VII-та Международна научна конференция „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и аграрни политики“, с организатор Институтът по аграрна икономика към ССА е :
Подход за оценка на риска в земеделието. Пример с Африканската чума по свинете в България,доц.д-р Божидар Иванов – Институт по аграрна икономика, София
Съществуват различни подходи за оценка на икономическите последици от инфекциозни заболявания и други епизоотични случаи, засягащи селското стопанство. Земеделието е един от икономическите сектори с висока уязвимост към природни и епизоотични рискове. Това се дължи на биологичното естество на производствените процеси и условията, при които те протичат.
Целта на това проучване е да предложи и апробира подход за оценка на риска от такива бедствия, представени чрез икономическите загуби и разходи, направени за борба с епидемията от последното избухване на Африканска чума по свинете (АЧС) в България 2019-2020. АЧС е тежко вирусно заболяване засягащо домашни и диви свине. В България за 2019 г., в резултат на заразата, броят на наличните свине в края на годината е с 25% надолу в сравнение с предходната година, докато цялото поголовие спада с 28%, което води до загуби и икономически вреди. Те могат да се използва за оценка на резултатите от този рисков фактор.
Оценката на риска ще бъде извършена през призмата на вероятността от поява на рисковия фактор и интензивността на причинените от него щети. Количествен метод за оценка на разходите ще бъде използван за оценка на риска в свиневъдството. Посредством включване на релевантни индикатори ще се направи оценка на последиците и щетите от рисковите случаи в земеделието. Зависимите индикатори представляват идентифицираните последици за опасностите и се изразяват в изчислителната матрица на проектните уравнения.
Други по-ранни публикации по темата на доц.д-р Божидар Иванов, можете да прочетете ТУК: