Институтът по аграрна икономика – ССА, трайно утвърди практиката си да представя в поредица от семинари в сряда, основни теми, по които работят  учените и екипите. Целта на тези срещи е  по-широка дискусионност и споделени посоки  за  бъдещата работата по проектите и публикациите на учените.

На 24.01.24 г. доц.д-р Божидар Иванов, ръководител на първата част на проекта,„Конкурентоспособност на земеделието и жизнеспособност на селските райони в България“ обобщи  методологията на работа по нея и получените резултати. Темата фокусира голяма част от разработките и изследванията на учените в Института за 2023 г. Предстои и издаването на книга.

Интерес предизвика представения от доц.д-р Божидар  Иванов методически подход за оценка на конкурентоспособността на различните видове култури у нас – зърнени, маслодайни, плодове, зеленчуци, мляко, месо и др., чрез изчисляването на основен съставен индекс, на база глава от населението, в сравнителен анализ с други страни и света. Ръководителят на проекта мотивира, с примери за отделни сектори, защо в изчисляването на индекса на конкурентоспособност е определящо важно да се отчетат не само нивата на производство,но и на потребление. Целта е  научният анализ да е полезен за нуждите на развитие на българското земеделие и селските райони.

С примери и анализ на графиките, доц.д-р Божидар Иванов  илюстрира и защо при някои култури, например маслодайни, при който отчитания индекс отбелязва много високи нива /дори повече от зърнените/, трудно може да се очаква допълнително вдигане на нивата на производство.

Доц.д-р Ангел Саров от ИАИ, научен ръководител на втората част на Проекта / „Жизнеспособност на селските райони в България“/, обобщи целите и методологията на работа по нея. Ученият акцентира върху сравнителния анализ на влиянието на националните и местни фактори върху избрани социални и демографски показатели. Той представи моменти от работата за  влиянието на местните фактори върху жизнеспособността на селските райони, съответно при населението в трудоспособна и надтрудоспособна възраст.  Божура Фиданска обобщи своята работа за жизнеспособността на фермите в необлагодетелстваните райони.