АИ 6 „Конкурентоспособност на земеделските стопанства в България“

Ръководител: проф. д-р Храбрин Башев

Cрок: 01. 01. 2021 г. – 31. 12. 2022 г.

Научен колектив: проф. д-р Храбрин Башев, проф. д-р Нина Котева, доц. д-р Божидар Иванов, доц. д-р Диляна Митова, доц. д-р Иван Боевски, гл. ас. д-р Петър Маринов, гл. ас. д-р Даниела Цвяткова, гл. ас. д-р Ангел Саров, гл. експ. Кремена Горчева – Пацева, ст. експ. Елизабет Иванова, гл. спец. Славка Андреева

     През 2022 година работата по плановия проект продължава. Отчетена е разработката на  холистичен подход за разбиране, оценка и подобряване на конкурентоспособността на земеделските стопанства в страната. Адаптирани са постиженията на интердисциплинарните Нова институционална икономика, Теория на икономическите организации, Теория за конкурентоспособност и други научни методи като: проучване на литература и опит, обобщение, синтез, дизайн, сравнителен и институционален анализ, мултикритериен анализ, групировки, дискретен структурен анализ, стойностно-измерителен качествен анализ, експертна оценка, анкетно проучване, Shift-share Analysis, VTOPSIS и статистически анализ, локализационен анализ и др.

Проучени са многочислени публикации и опит в страната и света за разбиране и оценка на конкурентоспособността на земеделските стопанства. На тази основа се дава (по)адекватно определение на конкурентоспособността на фермата, обосновава се, че тя има четири еднакво значими стълба (икономическа ефективност, финансова осигуреност, адаптивност и устойчивост), и се разработва йерархична система за оценка на равнището й от критерии, показатели и референтни стойности и подход за интеграция и интерпретация.

Експериментира се новата система за оценка, посредством използване на анкетна информация от менажери на „типични“ стопанства от различен тип, производствена специализация и географско местоположение. Обобщени са теоретичните основи на бизнес моделите и е разработен иновативен модел на конкурентоспособност на земеделските стопанства. Адаптиран е подход за оценка на пазарната и факторната конкурентоспособност, който е апробиран в млечния сектор. Определени са регионалните различия на конкурентоспособността на селското стопанство в държавите на ЕС. Оценени са конкурентните позиции и форми на управление на алтернативните ферми в условията на Ковид пандемията.

Връзка с интернет-страницата на проекта:  https://cfb.alle.bg/

Извършената дейност и постигнатите резултати по обем и качество напълно съответстват (и превишават) на планираното по всички задачи