Лек, красота, тайни и история през вековете. И какво ли не още. Лилавото злато допълни трезора си с нови сортове, показани  тази година  на АГРА,23. Лято,23 предполага приказката да бъде продължена. Лавандулата „ухае“ дори когато само я гледаш заснета. И заслужава да опазим името и.

Научните знания за съставките на етеричното масло и най-новите сртове, показани на Агра,23, включени в тази по-обща публикация, са сверени със създателя им, гл.ас. д-р Станко Станев.

Защо трябва да пазим „авторитета“ на лилаво злато:

Съдържанието на етерично масло в свежите съцветия е от 0,8 до 3,0 %. Основни и определящи характера на мириса на маслото са линалилацетатът /24,5 – 54,7/, линалолът /27,0 – 60,9%/, терпинен-4-ол  /3,2 – 6,4%/, цинеолът /0,1 – 4,9%/, лавандулолът /0,1 – 7,5%/ и лавандулилацетатът /0,6 – 5,9%/, камфорът /0,03 – 0,7%/, цис – /2,1 – 11,0%/ и транс-β-оцименът /1,0 – 6,0%/, кариофиленът /4,0-7,6%/, октанон–3 /0,5 – 2,4/. Съдържа още до 12 % танинови вещества, захари, антоциани и восъци. /Справка: гл.ас.д-р Станко Станев, откривател на най-новите сортове лавандула- Института по розата и етерично маслените култури, Казанлък/.

Лавандуловият  конкрет се добива чрез екстракция на свежите съцветия, прибрани в периода от начало до масов цъфтеж. Конкретът представлява жълтозелена до зеленокафява маса, подобна на желе, която съдържа над 65 % абсолю.

Лавандуловото абсолю е подвижна течност с жълтозелен цвят и характерен лавандулов аромат, което се получава от конкрета.

След извличането на етеричното масло чрез дестилация, отработения цвят може да се използва като груб фураж, а от останалата маса, след получаването на конкрета, се добива брашно, като тази маса се изсушава и смила. Брашното е добър фураж, който съдържа около 10 % суров протеин,  5 % сурови мазнини, 30 % сурова целулоза, 6 % пепел, 1 % калций, 0,2 % фосфор.

Лавнадулата е сто в едно. Но ето поне три от тях:

Уникалността на лавандулата е до голяма степен  амплитудната и устойчивост. Тя е топлолюбиво и същевременно студоустойчиво рестение. Високите температури от 40-50 градуса на слънце повишават синтеза на маслото от лавандуловия цвят, докато в състояние на покой, през студените месеци, лавандуловите туфи издържат до минус 30 градуса. Тъкмо това я прави уникално растение. Още повече, че лавандулата може да се отглежда и върху бедни почви и наклонени терени, като ги предпазва от ерозия и е източник на високи доходи.

„Прим“ на нейната уникалност е че тя е медоносно растение. От нея, по време на цъфтежа, пчелите събират прашец и нектар за производството на 12-18 kg мед от 1 dкa насаждения.

Лавандулата  е  с  много широка приспособимост към почвите и климата. Тя е широко отворена към разнообразието им, стига да се съобразим със  спецификите на районите. Например в България, опитите показват, че тя може успешно да се развива на терени, разположени на морското ниво, например по Черноморието, така и на терени, които се намират на над 1000м. над морското равнище.

Най-ранно, още преди повече от 2500 години, лавандулата е била използвана в древен Египет, в практиката на мумифициране.

В Римската епоха са използвали цветовете на лавандулата за ароматизиране на домовете и водата в римските бани, а също и при готвене и пречистване на въздуха.

В Средновековието са я използвали предимно монасите и монахините, също  с цел освежаване на въздуха и изцеления при намазване с лавандулово масло. Когато в Англия, Крал Хенри затваря манастирите и разпродава огромните им владения, тя  сменя мястото си – от огромните манастирски полета се настанява в големи домашни градини и лични стопанства.

По-късно през вековете, лавандулата става любим аромат на европейските монарси.

По отношение на приложенията си, лавандулата е ракла, пълнена през вековете. Но като че най-впечатляващ е провереният факт, че

Лавадулата е стрес за стреса. Той отстъпва пред нея.

Да се върнем в началото на  селекцията в България /50-те години/

Селекционно-подобрителната работа с лавандулата в България основно цели устояване и подобряване качествата на етеричното масло и започва 50 години на 20 век.  В „Насоки на селекцията при лавандулата“ /Станко Станев и Анатоли Джурмански/ През 60-те са обявени първите резултати от тази работа, като те са стъпили на препоръката да се създадат семепроизводни лавандулови участъци от известен брой елити, които са в близки морфологични и стопански ценни качества и с еднакъв темп на цъфтеж. От тяхното семенно поколение пък да се създадат насаждения, които ще превъзхождат съществуващата популация в различна степен, в зависимост от биологичните качества. Така се стига до всеизвестните български сортове лавандула.

А  през 2023 на АГРА,23 бяха показани  и други, най-новите /щанда на Института по розата и етерично маслените култури, Казанлък/.

Освен съществуващите вече 7 сорта лавандула, Държавна сортова комисия на България наскоро одобри още 4, като 3 от тях – Дея, Терес и Жанет, след 17 години научен труд по създаването им, са дело на гл. ас. д-р Станко Станев/ Инситут по розата и етерично маслените култури, Казанлък/. Той споделя ,че водещ мотив в селекцията на най-новите сортове е да отговорим на високия стандарт на българското лавандулово масло, а също така – и на най-високите световни стандарти. Според него темата е много актуална, защото смесването на разсади и разпространението в последните години на растения, които свалят нивото под този стандарт, е факт. Много важен фактор остава как сортовете реагират при различните климатично-почвени условия, към които те наистина са много чувствителни. Това налага да продължат екологичните проучвания и изследвания. А при работата, както в научните партньорски лаборатории, така и в обученията на студенти и докторанти, при изучаване на сортовете, трябва да се изследват детайлно  разликите между тях, било то качествени или  морфологични, сравнението на технологиите за  отглеждане и за използване на етерично-маслените и  лекарствените култури. Така компромисите с качеството ще се избегнат по-успешно.

Lavandula-zlato

В България, в последните години /2019 – 2020/, в Тракийския университет, е разкрита специалността „Агрономство – етеричномаслени култури“. Това става по искане на бизнеса. Обусловено е от  е нуждата от млади специалисти агрономи, необходимостта да се развива интелигентно земеделие да се разширява мащаба на розовите и лавандуловите полета.

Сорт Терес

Получен при свободно опрашване на сорт „Севастополис“ Косноцъфтящ. Добивът на свежи съцветия достига до 800 кг/дка

Добив на етерично масло – около 15 кг/дка

Основно предимство – съдържание на линалилацетат 39-43 %

С държание на линалол- 26-30 %

Описание на сорт Терес от гл.ас. д-р Станко Станев, изобретател на сорта

Лавандулата  сорт “Терес” /сел. номер  С1/ е създаден в Института по розата и етеричномаслените  култури (ИРЕМК) – гр. Казанлък, чрез Индивидуален отбор във  F1 – семенна популация, получена при свободно опрашване на сорт Севатополис.

Той принадлежи към вида истинска, теснолистна лавандула – Lavandula angustifolia Mill. /Lavandula vera D.C., Lavandula officinalis Chaix

Сортът е създаден през периода 2004-2019 година.

Признат е от ДСК през 2020 година

През периода на пълно цветодаване растенията са закръглени, изправени с прибран хабитус. Туфите достигат средна височина 70 см и ширина към междуредието 115 см.

Листата са зелени, слабо овласени, дълги, тесни.

По темп на развитие и цъфтеж сорт “Терес” е късноцъфтящ.

В условията на Казанлъшкото поле добивът на свежите съцветия достига 800 кг/дка, а на етерично масло – до 15 кг/дка. Основното предимство на сорт “Терес е високото съдържание на линалилацетат в етерично масло в границите 39-43%.

Сорт “Терес”  се размножава вегетативно – чрез вкореняване на резници.

Сорт ДЕЯ

Получен при свободно опрашване на сорт Дружба

Много късно цъфтящ цвят

Добивът на свежи съцветия достига 630/кг на дка

Съдържанието на етерично масло – около 3 до 3,5 %

Основно предимство – съдържа линалилацетат  40-44 %

Съдържание на линалол – 20-24 %

Съцветията са със средна дължина 29 см. Класът е с дължина 6 см, с 6 бр. цветни прешлена и 12 бр. цветчета в прешлен. Количеството на цветоносните стебла е средно 500 броя. Чашката е обагрена в тъмновиолетово. Сивозелена е само в основата. Венчето е тъмно, с червеновиолетово оцветяване.

Листата са зелени, слабо овласени, дълги, тесни.

По темп на развитие и цъфтеж сорт “Дея” е късноцъфтящ.

В условията на Казанлъшкото поле добивът на свежите съцветия достига 630 кг/дка, а на етерично масло – до 15 кг/дка.

Сорт “Дея” се отличава с високо съдържание на етерично масло – около 3% в свежите съцветия и съдържание на линалилацетат 40-44%.

Сорт “Дея”   се размножава вегетативно- чрез вкореняване на резници.

 

Сорт ЖАНЕТА

Получен при свободно опрашване на сорт Юбилейна

Много ранноцъфтящ сорт

Добивът на свежи съцветия достига до 700 кг/дка

Съдържание на линалилацетат 32-30 %, основно предимство

Съдържание на линалол -24-6 %

Основно предимство – отлична мирисова преценка

През периода на пълно цветодаване растенията са закръглени, леко полегнали, при силен растеж на туфата. Растенията достигат средна височина 65 см. и ширина към междуредието 115 см.

Съцветията са със средна дължина 22 см. Класът е сбит, с неправилна форма, с дължина 6 см, с 5-6 бр. цветни прешлена и от 11 до 16 бр. цветчета в прешлен. Количеството на цветоносните стебла е средно 500-600 броя. Чашката е обагрена 2/3 в светловиолетово и 1/ – сивозелено,поради наличието на силно овласяване, а венчето е светловиолетово.

Листата са зелени, слабо овласени, дълги, тесни.

По темп на развитие и цъфтеж сорт “Жанета” е раноцъфтящ.

Фотогалерия: