Настояваме пред ЕК да се увеличи държавната ни рамка за финансиране на земеделието. Тя също трябва да бъде одобрена на Европейско ниво. Това бе един от акцентите в интервюто със земеделския министър Иван Иванов пред БНТ на 12.04.22 г.
Като цяло държавното подпомагане със средства от страна на държавата тази година, земеделският министър определи като безпрецедентно. В интервюто си пред БНТ, той изброи приети в последно време постъпки за подпомагане на земеделските стопани, с държавно и Европейско финансиране. Това бе и основната тема на последвалата в същия ден пресконференция в Министерството на земеделието.
От интервюто на зем.министър Иван Иванов пред БНТ:
- Средствата за земеделските стопани, които предстои да бъдат одобрени от Министерски съвет и ДФЗ, тази година, възлизат на 482 млн. лв. държавни помощи. „Общият бюджет, който тази година ще се изхарчи за земеделие първото полугодие, наближава 200 млн. лв.“, са точните думи на министъра, цитира Уебсайта на Аграрното ведомство.
-
На 13.04.22 г., на заседанието на УС на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) ще се утвърди с решение приема за изплащането на 142,5 млн. лв. Ковид помощи за животновъди и растениевъди
-
Като припомни, че ЕК отпусна поради кризисната ситуация и войната в Украйна нови 500 мил. евро за земеделците, от които за България – 10 милиона евро /с възможност те да се увеличат до 200% от държавния ни бюджет/, министър Иванов уточни, че при посещението си в България и Люксембург, сме поискали допълнително подпомагане, до още 5 % от ПРСР.
-
Земеделският министър отрече намаляването на броя на животните поради фалити, като противопостави факта, че тази година са подадени заявления за подпомагане на по-голям брой едри преживни животни и по-голям брой земеделски производители спрямо миналата година, което показва, че интересът към сектора се е увеличил. По думите му се полагат всички усилия за изсветляване на сектора и пресичане на схемите, известни като т.н. „виртуални животни“. Предстои по- серизен контрол, за да стигат средствата до реалните животновъди. Минисътърт на земеделието се надява още, в рамките на месец, да влезем в режим на „обществено обсъждане“ на Закон за браншовите организации в земеделския сектор.
-
Нашият Стратегически план ще бъде приет навярно до края на септември, уточни министър Иванов.
На пресконференцията в Министерство на земеделието министър Иванов също уточни, че на 8 април ЕК одобрила българската помощ за компенсиране на животновъди и растениевъди в размер на 143,5 млн. лв. и е изпратила писмото за нотификация до ръководството на българското агроминистерство. Предстои и превеждане на компенсациите в сектор плодове и зеленчуци, след като на 12.04.22 на Консултативен съвет с представители на сектора бяха обсъдени ставките.
- Още от пресконференцията за подпомагането в животновъдството /Министерство на земеделието/:Предвидени са и помощи, насочени към повишаване на качеството на храните и суровините от животински произход чрез отделяне на особено внимание на хуманно отношение към животните, като 44 млн. лв. са предвидени за свиневъдството и 35 млн. лв. за птицевъдството.26 млн. лв. се отпускат по линия на de minimis за едри и дребни преживни животни, риби, кланици и 700 хил. лв. за участия в изложения.
Тази година 79 млн. лв. извънредна помощ се осигурява за ликвидност на земеделски стопани животновъди в условията на пандемията от COVID-19, съгласно извънредното временно законодателство.
Общата стойност на помощите за сектор „Животновъдство“ предоставяни от ДФЗ е 224,8 млн. лв.
Агроминистърът посочи още, че през 2022г. земеделските стопани, отглеждащи животни, получиха остатъка от плащанията за Кампания 2021 за обвързаното с производството подпомагане и преходната национална помощ в размер над 22 млн. лв.
Виж: Още за подпомагането на земеделието през 2022 г.
Снимка на публикацията: Министерство на земеделието