„Предоставяне на агроекологични обществени блага в земеделието чрез усъвършенстване на договорните отношения (ПРАДО)“

е-книга

Автори: проф. д-р Димитър Николов, проф. д-р Иван Боевски, доц. д-р Ангел Саров, доц. д-р Валентина Маринова, гл. асистент д-р Антон Митов, гл. асистент д-р Екатерина Цветанова, гл. асистент д-р Красимир Костенаров, асистент Божура Фиданска, докторант Светозар Иванов

Разработката е част от научноизследователски проект АИ 7 „Предоставяне на агроекологични обществени блага в земеделието чрез усъвършенстване на договорните отношения (ПРАДО)“ с ръководител проф. д-р Димитър Николов към Института по аграрна икономика и е финансиран от Селскостопанска академия, със срок на изпълнение 2022 – 2023 г.

Основната цел на проекта „Предоставяне на агроекологични обществени блага в земеделието чрез усъвършенстване на договорните отношения“ (ПРАДО) е да насърчи иновациите в договорните отношения и трайното доставяне на агроекологични обществени блага (AEОБ) в селското стопанство, чрез проектиране и тестване на ефективни и ефикасни модели на сътрудничество и чрез разработване на договорна рамка, която подкрепя прилагането от множество участници.

Основният резултат от проекта е създаването на подходяща рамка за по-добро проектиране и изпълнение на договори за AEОБ. Проектът изследва ефективните начини за свързване на обществени и/или частни стимули към доставката на една или повече агроекологични услуги в България. Проектът анализира голям брой „решения за договори“, включително агроекологични схеми, финансирани чрез ОСП, договори за частни доставки, колективни подходи, плащания за екосистемни услуги (ПEС) и други форми за свързване на плащанията за AEОБ с веригите за стойност на частни стоки (напр. етикетиране, сертифициране, производствени договори). Създаде се нова концепция за решаване на проблемите в договорните отношения относно предоставянето на AEОБ и осигуряване на адекватни модели и инструменти за справяне с тези решения. В процеса на изпълнение на проекта се анализираха съществуващите и се изследваха нагласите за прилагане на иновативни договорни решения. Освен това се тестваха модели за оценка на тези договори. Разработени са препоръки и мерки за подобряване на договорните отношения в рамките на новия програмен период.

Вижте цялата книга:E-Book -PRADO – D. Nikolov (1)