Проф.д-р Храбрин Башев и доц.д-р Божидар Иванов /ИАИ/ са в съавторство в новата книга, излязла в Турция
„GOVERNANCE IN AGRICULTURAL MARKETS, ORGANIZATIONS AND DEVELOPMENT“
Авторски колектив:
Hrabrin BACHEV
Bozhidar IVANOV
Bilal KARGI
Bekir Cihan UÇKAÇ
ISBN •978-625-365-401-6
Книгата представя резултати от Проект, финансиран от ФНИ „ Механизми и форми на аграрното управление в България“, Административен договор № КП-06-Н56 / 5 от 11.11.2021 г.), със срок за изпълнение три години и с отчет за първи етап, приет с много добра оценка от УС на ФНИ.
В предговора на книгата се акцентира на предизвикателството да се разбере и оцени системата за управление, особено в контекстта на аграрното управление. Авторите подчертават, че това остава важен проблем както в академичната, така и в практическата сфера. Съществуват значителни различия в начина, по който управлението се разбира сред учени, практици и официални документи. Тази система може да бъде свързана с управление на високо ниво, държавни агенции или дори да надхвърля правителствените структури. Понякога тя е взаимозаменяема с термина „управление“, докато в други случаи включва различни режими. В книгата е направен опит да използва интердисциплинарен подход в Новата институционална икономика за създаване на цялостна рамка за анализ на системата на аграрно управление в България. Стъпва се на основата на предишни изследвания и практически прозрения, но същевременно новият подход подчертава сложността на аграрното управление и обхващащо четири основни компонента:
аграрния и другите присъединени агенти, вземащи управленски решения
правилата и механизмите, управляващи тяхното поведение,
процесите, свързани с управленските решения
произтичащият социален ред в рамките на системата
Авторите подчертават, че анализът на аграрното управление налага изследването на индивидуалната система елементи, различни нива на управление и основните функционални области на аграрното управление. За всяка област на анализ се препоръчват количествени и качествени институционални подходи.
„Изрично се подчертава, че когато се оценява аграрното управление, важно е да се вземат предвид личните качества на участващите агенти, институционалната среда, транзакционните разходи и ползи, ефективността на алтернативните управленските структури и времевото измерение.
Вижте съдържанието и Governance in Agricultural Markets, Organizations and Development
Свързани публикации с проекта „Механизми и форми на аграрното управление в България“ и успешното приключване на първия му етап