От 30 януари до 1 февруари 2024 г. проектът Tools4CAP организира годишната си отчетна среща в Gaiasense Hub в Пирея, Гърция. В нея участваха доц.д-р Божидар Иванов и проф. д-р Храбрин Башев от Института по аграрна икономика, който е партньор по проекта.
Организираните презентации и дискусии отчетоха постиженията на Tools4CAP през първата му, 2023 г. година и очертаха посоките на работа през 2024 г. На срещата се даде висока оценка на натрупания ресурс, който предлага богат набор от методи и инструменти, използвани за проектиране, прилагане и мониторинг на стратегическите планове на общата селскостопанска политика (CSP).
Да припомним: Tools4CAP (Innovative Toolbox empowering effective CAP governance towards EU ambitions) е Иновативна кутия с инструменти, които дават възможност за ефективно управление на ОСП според амбициите на ЕС. Институтът по аграрна икономика в София е един от партньорите в Tools4CAP. Проектът се финансира от програма Horizon Europe (HORIZON) на Европейския съюз и е със срок за изпълнение 1.01.2023-31.12.2026г. Разработката се координира от ECORYS BRUSSELS NV, а в консорциума участват 21 партньора от 17 страни на съюза.
Целта на проекта е да предостави на вземащите управленчески решения подходящи инструменти и методи за разработване на аграрни политики.
Чрез срещата на 30 януари/ 2 февруари,24 партньорите на Tools4CAP имаха възможност да да участват в дискусии за напредъка на проекта, постиженията и бъдещите перспективи. Срещата на консорциума започна с поздрав от Olivier Chartier and Bérénice Dupeux /project coordination, Ecorys/, в което се каза, че макар и да има неизвестни в бъдещата посока на ОСП, моментът е важен и ключов за проекта. Подчертано бе, че фокусът трябва да е върху настоящето, за да се оцени вярно средата и да се изберат правилните инструменти, които ще се използват вбъдеще.
Годишната отчетна среща представи и система за сравнителен анализ за тези методи и инструменти, с методика как да се оценят силните и слабите им страни за разработването и мониторинга на политиката, като се отчетат нуждите и настройката за интервенция.
Като важен момент в работата по проекта бе отчетен старта на Академията Tools4CAP, която проведе първия си модул на 17 януари 2024 г. Сесията надхвърли обикновената презентация до интерактивна платформа за обучение и сътрудничество. По този начин беше демонстрирана практическата полза и стойността на някои от инструментите, като се показаха част от приложенията им в реалания свят и практиката. Това е възможност да се подчертае не само въздействието на проекта, но и се даде посока за конструктивна обратна връзка с поглед напред, обобщи и Уебсайта на Проекта Tools4CAP.
Организирани бяха няколко групови дискусии, в които участваха и представителите на ИАИ като партньори.
В различните сесии партньрите затвърдиха ангажимента на общността на Tools4CAP да развива и води към успех проекта, чрез планиране на нови дейности, идентифициране на експерти и справяне с предизвикателствата, които предстоят. Стана ясно, че през идващите месеци те ще се съсредоточат върху избора и адаптирането на съществуващи инструменти към новите нужди и върху преодоляването на празнината между научните изследвания и управляващите органи, като им се предложат иновативни инструменти.
Срещата на консорциума Tools4CAP беше оценена като успешна и отваряща нови възможности за сътрудничество, споделяне на знания и стремеж към ефективното управление на ОСП чрез иновативни инструменти. Колективният дух на работа подчерта потенциала на проекта.
Линк към предишни публикации за работата по Tools4CAP :https://www.iae-bg.com/%D0%B8%D0%B0%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B2-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80/