Институтът по аграрна икономика за осми пореден път организира Международна научна конференция, „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и политики“.  Форумът, в който ще вземат участие научни работници и експерти от водещи университети в Европа и САЩ ще се проведе тази седмица на 27 и 28 октомври.

Докладите ще бъдат представени онлайн в платформата ZOOM.
https://zoom.us/j/96342151810, Meeting ID: 963 4215 1810, Passcode: 130850, съобщава Агрозона.бг.
Партньор  е Европейска мрежа за развитие на селските райони” – ERDN, която ще има своя пленарна сесия през втория работен ден на конференцията.
След официалното откриване и поздравленията от част от гостите, ще започне първата пленарна сесия от конференцията – „Земеделски стокови пазари“, чийто модератор ще бъде проф. Храбрин Башев. Сесията ще започне с презентация от аграрното министерство – „Приоритети и политики в областта на храните“, с интерес се очаква докладът на д-р Джулиан Бинфийлд от FAPRI, Университет Мисури, който е на тема „Предвиждания за глобалните стокови пазари и настоящи ключови фактори на влияние“, сесията ще завърши с анализа на гл. ас. д-р Даниела Димитрова и докторант Васил Стойчев  – „Предвиждания за основни сектори в българското селско стопанство“.
Не по-малко интересна и за научната общност, но и за представителите на българските фермери ще бъде втората сесия – „ОСП и отраженията на аграрната политика“ с модератор проф. Иван Пенов от Аграрен университет, Пловдив. Снежана Благоева от представителството на Република България в ЕС ще изнесе доклад „Новости, приоритети и възможности“, доц. д-р Раул Йонгенийл, Университет Вагенинген, Нидерландия ще говори за „Очаквани изменения в земеделското развитие от „Зелената сделка и Новата ОСП“, а директорът на Инстиута по аграрна икономика доц. д-р Божидар Иванов ще представи анализ на тема „Факторната производителност – перспективи в Новата ОСП“.
Повече информация и програмата с линкове за присъединяване, посочва изданието, може да се видят на електронната страница на ИАИ. – ТУК.
Конференцията е насочена към академичните и научните среди, представители на бизнеса в земеделието, местната администрация и държавната адмиинистрация.
Тематични направления:
  • Земеделски и стокови пазари – макроикономически ефекти;
  • Земеделски политики в прехода към устойчива и зелена икономика;
  • Пазарът на храни – COVID-19 и международната търговия;
  • Бъдещето пред различните типове селски райони;
  • Иновации, кръгова и биоикономика

 

  • Месечното издание на „Практично земеделие“ се ангажира с анонс за актуалността и значимостта на темите на Осмата международна научна конференция на Института по аграрна икономика „Земеделие и снабдяване с храни: Пазари и аграрни политики“. Вижте публикацията за предстоящия форум на 27 – 28.10. 21, на който учените от Института по аграрна икономика- ССА,  ще обменят изводи и анализи с колегите си  от други водещи институти и  университети по света и в България. Форумът ще разгледа въпроси за предизвикателствата на Пост-Ковид ситуацията, факторите на производителността на селското стопанство у нас и новата ОСП, прогнози за глобалните стокови пазари, конкурентоспособността на българските фирми, темите  за дигитализацията в селското стопанство и за поземлените отношения в Европейски контекст, както и още много други тематични насоки.  От замисъла на конференцията, съчетал високо научно ниво на участията  с актуалност и приложимост на темите, месечното издание „Практично земеделие“откроява свои акценти. Вижте:

25.10.Честит Празник на всички ангажирани със земеделската наука и работещи в тази сфера – с багри от есен и плодородие. Наместо пожелание – буквално и като признание  за труда на българските учени!

Ден преди старта,

още от Агро.бг за водещо научно  световно и наше участие във Форума тази година /публ.26.10.21 г/