Институтът по аграрна икономика – ССА  е един от партньорите в Tools4CAP. Проектът се финансира от програма Horizon Europe (HORIZON) на Европейския съюз и е със срок за изпълнение 1.01.2023-31.12.2026г. Разработката се координира от ECORYS BRUSSELS NV, а в консорциума участват 21 партньора от 17 страни на съюза. Участието на ИАИ се ръководи от доц. Божидар Иванов, а в колектива участват проф. Храбрин Башев и гл.ас. Даниела Цвяткова. 

Същност, цел и задачи на Проекта: Tools4CAP означава Иновативна кутия с инструменти, която дава възможност за ефективно управление на ОСП спрямо амбициите на ЕС, е действие за координация и подкрепа в Horizon Europe (2023-2026), координирано от Ecorys, което обединява 21 партньорски организации.

Проектът има за цел да подпомогне проектирането и мониторинга на националните стратегически планове (СП) на Общата селскостопанска политика (ОСП) 2023-2027 г. и да постави основите за стабилна подготовка на стратегическите планове за периода след 2027 г. чрез адаптиране отдолу нагоре на иновативни методи и инструменти .

Общата амбиция на Tools4CAP е да подпомогне проектирането, прилагането и мониторинга на ОСП, като стимулира държавите-членки да приемат методи и инструменти, адаптирани към техните нужди. Той ще предостави индивидуални решения, включително инструменти за моделиране, инструменти за вземане на решения с участие и мулти-управление, както и нови решения за данни и мониторинг.

Новият подход на ОСП, основан на ефективността и резултатите, предоставя повече гъвкавост на държавите членки за разработване и наблюдение на националните СП на ОСП. Новата политика е критичен инструмент за постигане на амбициите на Европейския зелен пакт, като гарантира постигането на целите за устойчивост на земеделието и устойчивост на хранително-вкусовата промишленост на ЕС. За тази цел иновативните модели на управление са от съществено значение- за да се даде възможност за създаване на политики, базирани на резултати и очертаване на най-добрите  пътища за улесняване на зеления преход.

Очаквани Резултати. КАК?

Проектът ще реализира своята амбиция чрез:

Предоставяне на цялостен списък на методите и инструментите, използвани в 27-те държави-членки, методологични насоки за иновативни решения и Наръчник с добри практики.

Създаване на лаборатория за демонстрация на  използването на иновативни методи и инструменти в 10 държави-членки и да се насърчи внедряването им в ЕС-27.

Създаване на център за изграждане на капацитет, който да помогне крайните потребители (които включват политици на всички нива и управленски органи, но също така и изследователи, кооперации на фермери, производители на храни, НПО, иноватори и др.) които да укрепят своя капацитет за използване иновативни инструменти, включително модели, използвани от Европейската комисия. Този център се състои от платформа за ангажиране на заинтересованите страни и академия Toos4CAP.

Интегриране на резултатите в набор от инструменти за изграждане на нужния капацитет ще бъде преведен на 16 езика.

Методите и инструментите на Tools4CAP ще покриват три ключови области:

Инструменти за количествено моделиране за ex-ante и ex-post оценки

Инструменти за вземане на решения за участие и многоуправленско управление

Нови решения за данни и мониторинг

Проектът предвижда разработването на казуси за симулиране на изпълнението на алтернативни подходи, свързани с процесите на проектиране и мониторинг на стратегическия план на ОСП, чрез използването на избраните иновативни инструменти.

За всеки казус ще бъде изготвен доклад за изпълнението, заедно с описателен информационен лист за казуса. Въз основа на докладването ще бъде извършен цялостен анализ на потенциала и ограниченията (D5.2). Прилагането на инструментите в казусите ще бъде демонстрирано чрез Академията Tools4CAP в редица обучителни модули.

Дневник и ключови моменти в работата 2023 г.:

На 13 и 14 февруари, 2023г. в Брюксел се състоя първото работно съвещание на проект Tools4CAP (Innovative Toolbox empowering effective CAP governance towards EU ambitions), в което участва проф. Храбрин Башев от ИАИ.

-През 2023 г. участницитев проекта участваха в  онлайн обучителни срещи и сесии

-На 20.10.23 г. в Зала 1 на Института по аграрна икономика  се състоя първата  работна среща на Фокус група по изпълнение на специфична задача по Проекта

-От 30 януари до 1 февруари 2024 г. проектът Tools4CAP организира  годишната си отчетна среща в  Gaiasense Hub в Пирея, Гърция. В нея участваха доц.д-р Божидар Иванов и проф. д-р Храбрин Башев от Института по аграрна икономика, който е партньор по проекта.

-Като важен момент в работата по проекта бе отчетен старта на Академията Tools4CAP, която проведе първия си модул на 17 януари 2024 г.  Сесията надхвърли обикновената презентация до интерактивна платформа за обучение и сътрудничество.

Очаквайте още пуликации за резултати ,насоки, резюмта на  доклади, списък с методи, презентации и др.  от работния процес по проекта, които биха представлявали интерес на  национално ниво.

Линк към  публикация за началото и  годишната отчетна среща в Пиреус:

Участие на ИАИ в Европейски проект Tools4CAP / Иновативна кутия с инструменти, която дава възможност за ефективно управление на ОСП/