Статия в Sinor.bg цитира Първи представителни прогнози за 2022/23 г. на Международния съвет по зърното за несигурността на зърнения пазар и галопиращите цени.
Прави се преглед на твърденията на експертите на Световната банка в априлския доклад, който предупреждава, че войната в Украйна ще доведе до най-силното покачване на цените от 70-те години на миналия век за всичко – от природен газ до пшеница и памук. „ Впрочем индексът на цените на храните на ФАО вече е достигнал най-високото си равнище от 60 години насам. По данни на организацията на ООН още преди руската инвазия в Украйна броят на хората, изправени пред остра продоволствена несигурност, достигна 276 млн. души, а след започването на военните действия положението стремително се влошава.Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) предупреждава, че военният конфликт между Русия и Украйна застрашава световната продоволствена сигурност“, цитира Sinor.bg.
Статията припомня още, че в началото на април Дейвид Бийзли, ръководител на Продоволствената програма на ООН коментира, че войната създава продоволствена криза, „надхвърляща всичко, което сме виждали от Втората световна война насам“. По думите му случващото се там води до рязко повишаване на цените на храните и евентуален недостиг в много страни, които разчитат на износа от Русия или Украйна. Тези две черноморски държави са едни от най-важните играчи на световния продоволствен пазар, като по данни на ФАО близо 50 държави покриват над 30 на сто от своя внос от пшеница с доставки от Русия и Украйна. Освен това Русия през 2020 г. се изкачи на първо място в света по износ на азотни торове, на второ – по износ на калиев карбонат (поташ) и на трето място по износ на фосфорни торове.
Линк към цялата статия в Sinor.bg:https://sinor.bg/64015-parvi-prognozi-za-sastoyanieto-na-globalniya-zarnen-balans-202223-g-na-fona-na-vojnata-v-ukrajna