Виж публикацията, линк: https://www.agriacad.bg/bg/presscenter/news/article/prognoza-za-cenite-v-zemedelieto-na-doc-dr-bojidar-ivanov-direktor-na-iai-pred-v-bylgarski-fermer
Акценти:
Прогнози за икономиката през 2022 година
КОВИД-19 отключи процеси и промени, които не могат да се обяснят с принципите, концепциите и постановките, които съвременното общество познава и на които гради своя живот. Това объркване и нелогичност е в основата да се говори за странни и интересни времена, като метафора на променящия се съвременен светоглед.
Световната икономика и земеделие: Цените на животинската продукция оставаха непроменени, но не и през 2022 г.
По данни на Международния валутен фонд инфлацията на потребителските стоки за 2021 г. ще е около 5,8%.
Днешните „фаятни” пари не са само средство за размяна, но и специална стока, като когато нейното предлагане се повишава, другите стоки също реагират повишаващо. По данни на ОИСР – Организация за икономическо сътрудничество и развитие, само парите в обръщение и спестяванията са нараснали от 2020 г. почти 3 пъти.
Неминуемо това води до повдигане на цялата ценова икономика, което по същество се проявява чрез инфлацията.
Земеделските пазари са част от това и освен от фундаментални фактори на търсене и предлагане се движат и от общата макроикономическа и монетарна среда. Покачването на цените на земеделските пазари започна още от есента на 2020 г., когато стана ясно, че вероятно през новото десетилетие цените на земеделските стоки ще бъдат с 20-30% над средните цени от предишното десетилетие. Този процес още не е завършил, като през 2021 г. нарастваха основно цените на зърнените и маслодайни култури. Макар, че цените на животинската продукция остават относително непроменени, тяхното повишение ще продължи през 2022 година.
Инфлацията ще се отразява на потреблението, като ще има максимален натиск по веригата на стойността това повишение на цените да бъде плавно. Този натиск ще бъде най-силен върху преработвателната промишленост и макар по-малко ще се разпредели и върху фермерите, които ще трябва да разчитат на ефективност и производителност, а и на субсидиите, където ги има, за да се овладее опасността от стагнация и стагфлация (от „стагнация“ + „инфлация“).
Българското земеделие през 2022 г.: Зеленчукопроизводството и трайните насаждения ще свият своя дял до 6-7% от брутната продукция
През 2022 г. цените на животновъдната продукция ще се покачват и голямата неизвестна е докъде ще стигнат. Отговорът на това ще идва отвън, като ще зависи от ефективността, която има европейското животновъдство, което силно влияе на българския пазар, както и от европейския износ за трети страни.