Научна статия за Управлението на снабдяването със земя в българските ферми, на проф. д-р Храбрин Башев, Институт по аграрна икономика – София, предизвика широк отзвук в специализирани земеделски издания.
Специално място на темата отдели и сп. „Земеделие“.
Във въведението на своята статия, водещият български аграрикономист проф.д-р Храбрин Башев подчертава, че изучаването на поземлените отношения в селското стопанство е сред основните теми на социално-икономическите анализи и обществени дискусии. Земеделските земи и свързаните с тях води, екосистемните услуги и т.н. са най-важните ресурси в селското стопанство и следователно (типът и ефективността на) управлението на тяхното снабдяване е от решаващо значение за цялостното развитие на отрасъла. Повечето публикации в тази област се базират на официална (статистическа и друга) или непредставителна (казусни проучвания) информация, която дава представа за цялостните отношения на селскостопанските субекти – формални сделки за покупко-продажба или аренда на земя, формално регистрирани структури на земеползване и др.
Статията представят резултати от широкомащабно проучване на формите и факторите на управление на снабдяването със земя на фермите в страната. Разработката се основава на нови представителни данни, събрани чрез анкета с менажери на типични ферми от различен тип и местоположение проведена в края на 2023г. със съдействието на Националната служба за съвети в земеделието[1]. Разработката е направена с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания, проект „Механизми и форми на аграрното управление в България“ (Договор № КП-06-Н56/5 от 11.11.2021г.).
Голямата част от земеделските стопанства в страната управляват земеделски земи и участват в някакъв вид управление на снабдяването със земя (90,1%) (Фигура 1). Основните форми на снабдяването на земя във фермите са (съществуваща или придобита чрез закупуване) собственост, някакъв вид (краткосрочен, дългосрочен, хибриден) договор за наем на земя, и коалиционен договор за съвместно използване (обработване) на земята. Собствеността върху земята и договорът за наемане на земя са доминиращите форми за управление на земята – почти 70% от всички стопанства в страната обработват собствени земи, а значителен дял от земите са наети (65%). От друга страна, само малка част от стопанствата (2,3%) прилагат колективна форма обработвайки земята съвместно с други ферми.
[1] Авторът изказва сърдечна благодарност на НССЗ, на всички експерти и менажери на земеделски стопанства участвали в анкетното проучване.
Вижте цялата статия на проф.д-р Храбрин Башев:Башев, за управлението на земята
Вижте предишна публикация във в. „Български фермер“