Необходимостта от промяна на ОСП в контекстта на новите предизвикателства и преосмисляне на Зелената сделка, ролята на аграрикономистите и техните анализи в този все по-категорично очертаващ се процес след протестите на земеделците от Европа. Това бе център на телевизионното участие на проф.д-р Божидар Иванов в предаването „Брюксел в превод“, с водещ Валя Спасова, което се излъчи в неделя, 26.05.24 г по AGRO.TV от 20.30 часа.

В отговор на въпрос на водещата за агроикономическите изследвания за ОСП, Зелената сделка и ефектите и, директорът на Института по аграрна икономика – ССА,  проф.д-р Божидар Иванов подчерта, че аналзите и сериозните научни публикации сочат, че онова, което бе заложено като инидикативни цели се реализира, би било с много тежки последици по отношение на цените, не само сред производителите, но и сред потребителите. Подобен шок за хранителната сигурност и цените на стоките / с 20-30 %/ би разширило непидвидимо протестната вълна и сред потребителите. И макар посоката на зеленото и еколигично пренастройване на Европейското земеделие да е вярна, то пътя, сроковете и инструментариума трябва да се преосмислят с оглед цената, която ще платят производителите и другите участници. В противен случаи, при неразумен преходен период, неблагоприятните ефекти могат да се изразят в загубване на конкурентоспособността на европейското земеделие, сериозно повишение на цените на местните пазари, обратно на посоката „достатъчно храна на достъпни цени“. Не е изключено  да се стигне до  хранителна несигурност и глад в определени точки на света, което също компроментира замисъла за хуманитарната мисия на Европа и земеделската и политика, обобщи проф. Божидар Иванов в отговор на конкретен въпрос за евентуални лоши ефекти.

Директорът на ИАИ обобщи сериозната ангажираност на ИАИ в отворения нов широк Европейски диалог, с много повече участици, за европейската земеделска политика. Работата на учените включва и участие в международен консорциум и проекти, които целят да се реформират и надградят методите и инструментариума на ОСП като се анализират ефектите им.

В отговор на въпрос на водещата Валя Спасова, какви трябва да са  бъдещите нови фокуси на ОСП, проф.д-р Божидар Иванов очерта няколко основни посоки:

-необходимостта да се наблюдава и отразява управлението на риска

– да бъдат защитени доходите, което е различно от управление на доходите

-да се организира добре пазара, включително и на местно равнище, като се разпределя равномерно добавената стойност  и печалбата по веригата, с оглед адекватно  посрещане на цената на залегналите критерии, зелени и др. изисквания

Тема на разговора бе и хранителната сигурност и цените на зърнените и други култури в света и Европа, в контекстта на войната в Украйна и необходимостта от спазването на единни  правила, от всички, в  общия европейски пазар. Как се срещнаха двета фактора, на безмитния внос и повишаването на цените на зърното от Украйна с едновременното сриването на пазара в другите европейски страни и страните от световния пазар, кои от тези страни  поеха основната  тежест / на внос без транспортни такси/и как тя трябва да бъде разпределена равномерно, бе друг аспект на разговора в „Брюксел в превод“. Проф. д-р Божидар Иванов подчерта необходимостта по-висок процент от Бюджета на страните да бъде отделян за храна и да се осигури и гарантира не само нейната безопасност, но и качество.

Какво ще помогне на селските райони у нас, да се изправят, да оцелят, да са по-жизнеспособни. Какво залагат в своите сценарии за това учените, аграрикономисти. В прагледа на този важен въпрос събеседникът, проф. д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ, очерта приоритетната нужда от мерки, услуги и условия на живот за хората по местта /социални, образователни и др./,които ще задържат онези, които са решили да останат или да се върнат в селските райони. Това е същностна грижа и  за т.н. малки производители в земеделието, според него.

Очквайте в Уебсайта на Агро.тв и Уебсайта на ИАИ цялото предаване „Брюксел в превод“, излъчено на 26.05.23 г. от 20.30 часа.

Анонс и акцент от него може да намерите в Централната емисия „Новини“ на Агро.тв, излъчена на 23.05.24 г./ публикувана в Уебсайта на Агро БГ/: