Едно от водещите американски и световни научни издания, Journal of Infrastructure, Policy and Development, публикува статия на доцент Минко Георгиев от Аграрен университет Пловдив „Agricultural land, governance, and institutional change: Evidence from a Bulgarian study“ (https://systems.enpress-publisher.com/index.php/jipd/article/view/4304).
Статията представя резултати от втори етап на проект „Механизми и форми на аграрното управление в България“, договор № КП-06-Н56/5 от 11.11.2021г. с ФНИ (https://agro-governance.alle.bg/), който предстои да приключи в началото на 2025г.
В резюмето на статията „Земеделска земя, координационно-управленска структура и институционална промяна: емпирична информация от българско изследване“, доцент Минко Георгиев подчертава, че Новата институционална икономика (NIE) използва решения от правото, икономиката и организацията.
Целта на тази статия е да свърже в единен аналитичен подход институционалната среда, нейната промяна и случващото се в договорените организации със земеделски земи. Обяснението означава да се интегрират: теоретични определения; формални правила (закони, съдебни решения и други правни актове); икономически институции – средства и механизми за обмен; правни и икономически форми, в които чрез управление на сделките се прехвърлят и защитават права на собственост. За постигането на тази цел е необходимо да се представят елементите на институционалната матрица, които са причина за промените.
Приложеният подход, който съвместява правната икономическата природа на договорните форми и интегрирането на държавите ни в частни организации, както и генерираните в тях транзакционните разходи в общ модел, помага за проследяването на процеса.
За решаване на изследователските задачи са адаптирани методи от правото, икономиката, статистиката. Такива са:
(а) положителен правен анализ на законодателството; б) исторически (ретроспективен) метод за анализ на промени; (в)дискретно-структурен анализ за обяснение на процеса; г) сравнително – институционален анализ за изясняване на алтернативите и обяснение на всеки от ефектите; (е) регресионен анализ за моделиране на връзките и представяне на възможни сценарии, за да покаже посоката, в която са необходими промени.
Промените в законодателството, правните форми, механизмите и размера на плащанията, създават нови поведенчески модели, които променят договорите.
Следователно, ставаме свидетели, как броят на промените в правните актове, размерът на таксите; броят на участниците-администратори на процесите; броят и регистрите – промяна на броя на транзакциите; продължителността на действията по договорите, в крайна сметка предопределят различните размери на транзакционните разходи при земеделските земи. Тази взаимозависимост е установена чрез конструиране и на иконометричен модел.
Анализът представя възможности за промяна, която би довела до сценарии с намалено ниво на транзакционните разходи, тоест подобряване на координацията и управлението и показва пътя за подобряване на институционалната среда, свързана със земеделските земи в България.
Фотогалерия: архив на ИАИ, от работна среща по „Механизми и форми на аграрното управление в България“ и прецентацията му на тема за транзакционните разходи: