Международното земеделско изложение АГРА,25, с над 400 изложители, отвори  Палата 7  за ССА и земеделската наука. Институтите на ССА предлагат нови разработки и с 12 иновации ще участват в Конкурса за иновации.

Международната земеделска изложба, която се утвърди като най-голямото икономическо събитие за агробизнеса в Югоизточна Европа, се организира от Международен панаир Пловди, под егидата на Министерството на земеделието и храните.

Селскостопанската академия е един от съорганзаторите  на АГРА 2025. Паралелно ще бъдат проведени и специализираните изложения Винария и Фудтех. 

Публикацията ще бъде допълвана с фотоси и резюмета от презентациите в Деловата програма на ССА , от 19.02. и 20.02.25 г./виж накрая/:

Институтът по аграрана икономика – ССА е по-различна „спирка“ сред щедрите щандове на другите институти. Тази година той ппредлага  ниги, издадени от Института и филмов разказ – как се стига до тях. Показани са нови издания и кратки брошури. Погледнато е на книгите като на „стока прим“, която ако е „вярно с оригинала“ на аграрикономическата фундаментална наука и има приложна стойност за бизнеса, фермерите и управленците, би съдействала да са по-пълни и цветни щандовете на земеделските изложения и пазарите. Вижте фоторазказ с по едно изречение:

Книгите и монографиите /както и резюмета/, с които завършват проектите на ИАИ, към ССА, ФНИ и международни организации:

,

Интересът към книгите, също:

Оживление пред екрана, който показва филма“Науката като пътуване“, заснет по повод наближаващия 90-годишен юбилей на Института. Виж още по темата в предишна публикация- Продукцията на ИАИ, в книги и документален филм на АГРА25.

Председателят на ССА,           проф.д-р Виолета Божанова сред  щандовете на институтите на ИАИ:

Медийният интерес:

Размяна на реплики и идеи между щандовете вече готви нови посоки и партньорства:

През  втория ден на Международното земеделско изложение АГРА,25, ССА влиза в Дневния ред и  с Деловата си програма. От 14.20 – 14.40  е прецентацията „БИОИЙСТ ХЪБ България – пример за отворена и гражданска наука в  областта на биоикономиката “ на  д-р Васил Стойчев, Институт по аграрна икономика– София. Презентацията на директора на Института, проф.д-р Божидар Иванов е в четвъртък, 20.02.25 г.

ПРОГРАМАТА за 19.02.2025 г., сряда, от 13.00 до 16.00 часа:

ТЕМА:   Отваряне на изследванията към обществото – примери за  гражданска и отворена наука в Селскостопанска Академия

13.00 – 13.20   Откриване на форума и кратък преглед на проблема  –  проф. д-р Виолета Божанова, председател на ССА 

13.20 – 13.40    Информационна система с отворен достъп за растителни генетични ресурси, съхранени в Националната генбанка – Садово  –  доц. д-р Катя Узунджалиева, Институт по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово

13.40 – 14.00    Гражданска наука в действие: светът на доматите –  доц. д-р Ваня Тринговска – Институт по зеленчукови култури „Марица” – Пловдив

14.00 – 14.20    Изследвания в областта на морското рибарство в ИРР – Варна в полза  на обществото – доц. д-р Елица Петрова, Институт по Рибни Ресурси – Варна

14.20 – 14.40    БИОИЙСТ ХЪБ България – пример за отворена и гражданска наука в  областта на биоикономиката  – д-р Васил Стойчев, Институт по аграрна икономика– София

14.40 – 15.10     Нови проекти, финансирани от ФНИ, свързани с отворена наука  –   доц. д-р Мариана Радкова

15.10 – 15.30     Дискусия

Виж фотогалерия от Деловия делник на 19.02.24 г. Накратко:

Беше интерсно. След пъстрите щандове, които нареди чрез институтите си в 7-ма Палата на Международното земеделско изложение АГРА,25, днес, 19.02., ССА показа изобретателност и в Деловата си програма, която на 20.02.25 г. ще търси къде “ на моста“ е срещата наука и бизнес. Презентация от 15.00 часа на 20.02.25г. за количествата въглеродни емисии ще има и директора на ИАИ, проф.д-р Божидар Иванов.
Без да руши фундамента на науката, ССА постави /в деловата сесия 19.02.25 година/  темата „Как изследванията да се отворят към обществото. Какво е „гражданска“ наука? Как да е отворена науката към обществото, ако не отговаря на въпроси, с които гражданите „са отворени“ да я попитат. Управленците също чакат изпреварващи експертизи. Времето е „подгонено“ от често екстремални въпроси и обстоятелства, климатични промени, катаклизми.  След интригуващ вход по темата за гражданска наука, от председателя на ССА, проф.д-р Виолета Божанова, екранът и презентациите „ни разходиха“
сред: нформационна система с отворен достъп за растителни генетични ресурси, съхранени в Националната генбанка – Садово, в света на доматите, за да се подобри качеството им, с експеримент и анкетно гласуване от залата – „познаваме ли ги“. И още – сред „рифовете“на морското рибарство и аквакултурите, в мрежата на задвижен вече БИОИЙСТ ХЪБ в България – пример за отворена и гражданска наука в областта на биоикономиката /д-р Васил Стойчев, Институт по аграрна икономика– София/. Д-р Сойчев илюстративно подчерта нуждата от сигурна база данни за развитие на биоикономиката, която да ползва всички заинтересовани страни и направи преглед на разликата между кръгова и биоикономика. Според очертаните цели на проекта, първо трябва:  обменят и синхронизират информация и действия  учените, браншовите и обществените организации и управленците. И второ, като по-амбициозна задача: да се привлекат и стартиращи компании. Вижте и фоторазказ, ИАИ:
Реплики:  от откриването и Дневника на АГРА,25 от първия ден, 18.02.25 г.:

За белези на връщане на нормалния ритъм и стабилност в земеделието говори земеделският министър при откриването. Данни от речта му : „Инвестициите в аграрния сектор  се, по информация от 2022 и 2023 г. достигат над 2,2 млрд. лева годишно, което е  около 8% от всички инвестиции в икономиката ни, като 2023 г. в сектор „Земеделие“ имаме положително салдо с 1,7 млрд. евро, което надвишава с 9% това от предходната година“, заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов, преди да пререже лентата на АГРА,25.

ФОТОГАЛЕРИЯ сред щандовете на другите институти на ССА и изложените дарове: