Статията ще се актуализира според дневника на събитията. Вижте по-долу отличените в Конкурс за иновации

Дневник, Откриване:

Основна цел на Министерството на земеделието е да създаде среда за устойчиво развитие на стопанствата, заяви Заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев  Бурджев, който откри откри 30-та Международна селскостопанска изложба “АГРА”, 29-та Международна изложба за лозарство и винарство “ВИНАРИЯ” и 27-та Международната изложба за храни, напитки, опаковки, машини и технологии “ФУДТЕХ”.

Заместник-министърът посочи, че изложението, което отново се провежда под егидата на Министерство на земеделието, се е утвърдило като най-голямото икономическо събитие за агробизнес в Югоизточна Европа. То продължава да предизвиква интерес с иновациите на световно ниво, които водещи производители и не само от България, но и от света представят.

„Убеден съм, че целите, които с ръководството на Министерство на земеделието си поставихме, да променим модела на работа, като в центъра поставим земеделския производител и по-конкретно малките и средни земеделци, ще намерят подкрепа и на този форум“, каза той.

Стефан Бурджев посочи, че един от основните приоритети на Министерството на земеделието е работата в подкрепа на българските производители, така че те да произвеждат не само суровини, но и да имат възможност да преработват и да създават продукти с висока добавена стойност.

Той припомни, че Министерството на земеделието защити допълнителен ресурс от 150 млн. лв. в бюджета за 2022 г., като общият бюджет за земеделие възлиза на 450 млн. лв. Средствата ще бъдат разпределени в помощ на селскостопанските производители. От тях 111,5 млн. лв. ще бъдат отпуснати по така наречените COVID помощи, а над 36 млн. лв. – по de minimis, заяви Стефан Бурджев, съобщава МЗХГ.

„Работихме на бързи обороти, за да можем да завършим Стратегическия план на България по Общата селскостопанска политика, по който в българското земеделие трябва да бъдат инвестирани над 8 млрд. евро, уточни зам. министър Бурджев.

„Министерството на земеделието става партньор в цялата верига от фермата до трапезата“, това заяви заместник-министърът на земеделието Момчил Неков в Пловдив на пресконференция при откриването.

По повод решението на Министерството на земеделието да предложи 60% национално съфинансиране за развитие на селските райони в Стратегическия план заместник-министърът заяви, че за първи път в България националното съфинансиране вече не е на минимално равнище.

„Имаме осигурено и финансиране над 8 млрд. евро по първи и втори стълб“, заяви Момчил Неков, съобщи МЗХГ. И още: 

„Едни от най-важните цели, които си постави ръководството на Министерството на земеделието, са подобряване качеството и безопасността на предлаганите храни на пазара“.

Акцент в думите му бе оказваната подкрепата на българските производители  и това, че те трябва да произвеждат у нас, както и късите вериги на доставки.

Председателят на Селскостопанска академия приветства участниците в Международната селскостопанска изложба АГРА 2022

Изложението дава възможност за пряк контакт между земеделските производители, науката и земеделския бизнес. Тук е мястото, където успяваме да покажем и приложим това, което създаваме като иновативни постижения като нови сортове растения, нови породи животни, технологии за отглеждане на животни и растения, методи за опазнаве на почвата и околната среда и технологии за преработка на храни. Това са сфери в които традиционно Селскостопанска академия има своето място и своите постижения. Така че се надявам това да е поредното изложение на което да се осъществят полезни контакти между земеделската наука и земеделския бизнес. Пожелавам успех на изложението и заповядайте на АГРА 2022 от днес до 13 март, пожела проф. дн Мартин Банoв, председател на Селскостопанска академия, съобщава Уебсайтът на ССА. 

Вижте какво представя ССА на изложението: Уебсайт на ССА, линк:

Вижте програмата на Семинара, организиран  от ССА и МЗХГ  в рамките на деловата програма на Международната селскостопанска изложба Агра 2022 на 10.03.2022 г. в зала 2 на 6 палата от 13.00 часа, с модератор председателят на Селскостопанска академия проф. дн Мартин Банов, ТУК. Темата, която ще представи директорът на Института по аграрна икономика към ССА доц.д-р Божидар Иванов: „Прогнозни оценки за последствията от намаляването на торовете и пестицидите до 2030 г. „- 10 март, 13.50 – 14.10 ч.  

Вижте отличените от ССА в рамките на Конкурса за иновации, Агра,22. Публикувано в Уебсайта на ИАИ ТУК:

Снимки: ССА