Доц.д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ, участва в Конференция на тема „Да изхраним Европа по време на криза – предизвикателства и  възможности на Стратегията „От фермата до трапезата“. Събитието събра, на 10. 02.23 година, международни гости от ЦИЕ, евродепутати и български народни представители, членове  на браншови организации, европейски и наши експерти и учени. Конференцията е по инициатива на европейските социалисти. Участие взеха министърът на земеделието Явор Гечев и заместник земеделските министри Крум Неделков и Тодор Джиков.  На събитието присъства проф.дн инж. Мартин Банов, председател на ССА. От Института по аграрна икономика участва доц.д-р Божидар Иванов, директор на Института.

При откриването Сергей Станишев,  подчерта трите аспекта на Стратегията „От фермата до трапезата“ – здравето на хората, интересите на селскостопанския сектор, околната среда и климата и нуждата от баланс между тях.

  • Акценти, засегнати в изказванията на чуждестранните и българските участници и въпросите от залата, в отделните панели:

-Ковид пандемията, войната в Украйна, кризата с горивата и други непредвидени световни събития, които се случиха между 2020-та и днешния ден и които налагат законодателни Европейски инициативи и законови промени в българското законодетелство, свързано със Стратегията “ От фермата до трапезата“.

-Необходимост от повече инвестиции в аграрната наука, която да изправарва с алтернативи           ограниченията, наложени от Зелената сделка.

-Заплаха за продоволствената сигурност, каквато не е изключена и за Европа след Ковид пандемията и войната. Особено при завишените изисквания към фермерите от Зелената сделка.

-Примери за повишения дял на внос на млечни, месни и др. продукти и сектори, в които родното производство има установени традиции и качество. Сравнение с други страни и ЕС.

– Реципрочност със стандартите за храна с трети страни, вносът от които се увеличава и които няма да понесат ограниченията на Зелената сделка и отражението им върху цените.

-Инструментите на Зелената сделка са ясни. Но как ще се слючи сработването на правилата Европа и в конкретните страни, остава до голяма степен неизвестно в  променените кризисни обстоятелства.

-„Европа пак е пред реформи, този път е най-голямата от много време насам – най екологичната, най-скъпата. Но Европа я мислеше в спокойни, устойчиви, наредени времена, докато не се случи война, която промени всичко – цените на базовите горива, достъпността и цените на торовете, транспортните пътища“, посочи министърът на земеделието Явор Гечев. Той изтъкна, че може би целите са се оказали прекалено високи, но си остава „зелен“ оптимист.

По думите му „Тази дискусия е първата в Европа, но, според него, ще бъде последвана от още такива.

Според Сорин Моисе, държавен секретар за земеделието от Румъния, единство, солидарност и стабилност са необходими в днешно време. „Този дебат е необходим, защото трябва да гарантираме, че нашите цели, определени от ЕК и заложени в Стратегията, ще бъдат превърнати на практика“, допълни той.