Още акценти и фотогалерия от Седмата международна конференция, организирана от Института по аграрна икономика.

Влиянието на адаптирането на македонската селскостопанска политика върху производствената структура – разглеждане за периода на преговори с ЕС

Тема   на участието на македонските учени в Седмата международна конференция „Земеделие  и снабдяване с храни:пазари и аграрни политики“

Екип на разработката: Драги Димитриевски, Ана Котевска, Александра Мартиновска Стойчевска,Ивана Янеска Стаменковска, Ристо Еленов

Институт по аграрна икономика, Скопие

В Северна Македония  се очакват по-сериозни промени в производствената структура, особено в производството на зеленчуци и плодове, бе подчертано в изложението  от авторите  на доклада

Резюме:

От независимостта на страната през 1991 г. селскостопанската политика на Македония преминава през няколко фази на развитие, в които си поставя цели и различни мерки и инструменти за тяхното постигане. Особено по-сложните политики започнаха със статута на кандидат за членство в ЕС през 2005 г. в резултат на реформите на политиките, институциите и правните аспекти в сектора, със сериозни увеличения набюджетната подкрепа за подготовка на македонския селскостопански и хранително-вкусовия сектор за конкурентно участие на общия пазар на ЕС. По време на тази фаза, от 2006 г. развитието на сектора и неговата секторна политика се осъществява в рамките на две стратегии (за периодите 2007-2013 и 2014-2020). И двете стратегии имат за цел да повишат конкурентоспособността на сектора с мерки и инструменти, адаптирани към Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП).

Досега македонската селскостопанска политика в някакъв аспект показва стратегически интерес за адаптиране към ОСП, но интензивността на приспособяването често се забавя от политическите интереси, които са особено изразени от групите по интереси на сдруженията на фермерите, бизнес общността, по-големи земеделски производители и преработватели. Това е особено очевидно по време на изборните цикли, когато годишните програми за подкрепа често се сменят, нарушавайки тенденцията за прилагане на мерки, адаптирани към ОСП. Адаптирането към ОСП, особено изпълнението на необвързани плащания, се очаква да предизвика промени в производствената структура. И все пак, в резултат на слабото прилагане на необвързаните плащания, засега няма сериозни структурни промени. Скоро обаче преговорите за членство в ЕС ще започнат официално, така че можем да очакваме по-интензивно хармонизиране на политиките и по-сериозно въздействие върху производствената структура на македонското земеделие.

Настоящият документ има за цел да представи актуалното развитие на македонската селскостопанска политика в процеса на хармонизация с ОСП на ЕС и новата фаза в нейното развитие за периода след 2021 г. В тази нова фаза се извършват интензивни реформи на мерките за подпомагане на сектора на селскостопанските храни и следователно се очакват по-сериозни промени в производствената структура, особено в производството на зеленчуци и плодове.

Фотомоменти от Седмата международна конференция, организирана от Института по аграрна икономика през втората част от първия пленарно-дискусионен ден: