През 2025 година ИАИ продължава участието си в Tools4CAP / Международен европейски проект (Innovative Toolbox empowering effective CAP governance towards EU ambitions) – Иновативна кутия с инструменти, които дават възможност за ефективно управление на ОСП/. Пректът е финансиран от програма Horizon Europe (HORIZON) на Европейския съюзе със срок за изпълнение 1.01.2023-31.12.2026г. Разработката се координира от ECORYS BRUSSELS NV, а в консорциума участват 21 партньора от 17 страни на съюза.
С какво участва ИАИ в Проекта Tools4CAP през 2024 г.:
Институтът по аграрна икономика – ССА, който участва в Проекта, има практиката да публикува някои информационни материали, които запознават с разработван казуси, методите и инструментите, по категории и подкатегории. Целта е държавните членки да развиват нови компетенции и подходящи методологически инструменти при изработване на Стратегическите планове, както и по-широка диалогичност по ОСП, особено в очакването на Нова визия, заявена от ЕК за началото на 2025 година.
Ето някои от подкатегориите проекти, прилагани в различни страни, например подкатегориите:
▪ Фокус група и срещи: Инструменти, предназначени за събиране на информация от конкретни групи участници в контролирана среда.
▪ Онлайн консултация и проучвания: Инструменти, които използват цифрови платформи за събиране на обратна връзка и прозрения от по-широка аудитория.
▪ Семинари и конференции: Лични или виртуални събития, предназначени за съвместни дискусии, мозъчна атака или вземане на решения с участието на множество заинтересовани страни.
Институтът по аграрна икономика – ССА, като участник, през 2024 г., се включи чрез прилагането на сценарийния подход и възможните методи за оценка на политиката, и най- вече – стохастичния метод за изработване на сценарии. Този метод учените от ИАИ прилагат в контекста на предварителна оценка за възможно развитие, преди да се формулират действия и мерки.
В такъв контекст, от работата на ИАИ през 2024 година, може да се посочат и моменти от Годишната международна научна конференция и от редовните семинари в Института, всяка сряда. По-специелно – за ролята на прилагането на сценариен подход с оглед бъдещето разширяване на обхвата на ОСП в страни, които предстои да се присъединят.
По-точно ролята на прилагане на сценариен подход и предварителната оценка за възможно развитие, бе акцентирана в една от дискусиите в рамките на Международната научна конференция, организирана от ИАИ, от проф. д-р Божидар Иванов, който информира за участието на Института в Tools4CAP / Международен европейски проект (Innovative Toolbox empowering effective CAP governance towards EU ambitions) – Иновативна кутия с инструменти, които дават възможност за ефективно управление на ОСП/, включващ 21 страни. Конференцията, която Институтът по аграрна икономика – ССА организира традиционно на тема „Аграрната икономика – в подкрепа на земеделието“, в края на 2024 г., бе с ясно очератан акцент – климатичните промени. Конкретен повод да се отвори темата, бе не само една от ключовите лекции на Стоян Чуканов, Европейски икономически и социален комитет/ за Зелената сделка и за възможността чрез Европейския комитет и работните групи да се разширява диалога/, но и презентация на учени от страна, която не е обхваната от рамката на ОСП до момента. Което само по себе си, още повече засилва ролята на предварителната оценка, за да се намерят адекватни мерки и действия в политиката. В дискусията бе подчертано, че е важно научната експертност да придобива нужния характер на предварителна експертиза, която може да съобрази и предотврати несъответствия и изкривявания. Особено в контекстта на новите предизвикателства към Европейското и световно земеделие.
Що се отнася до презентацията на македонските учени, тя бе на тема „ „Икономически експерименти при проектиране на нови селскостопански мерки“ и бе представена от проф.д-р Драги Димитриевски от Северна Македония. Предизвикана бе дискусия. Предложен бе структуриран подход за разработване на аграрни политически мерки. В изследването бяха сравнени различни методологии, като се акцентира върху различията в подходите на държавите-членки на ЕС и тези извън ЕС, по-специално Западните Балкани, където формирането на политики е повлияно от политически фактори и липсва структурирана рамка за оценка.
Разделът “Икономически експерименти” акцентира върху приложението на инструменти на експерименталната икономика за информиране на политическите решения. Демонстрирано бе как чрез симулиране на различни икономически сценарии, създателите на политики могат да оценяват теории, да разбират пазарните механизми и да подкрепят създаването на политики, които са базирани на доказателства.В случая в Северна Македония икономически експерименти са приложени, за да се тестват мерки за подкрепа на младите фермери с цел подобряване на селскостопанската продуктивност и развитието на селските райони.
Резултатите от тези експерименти са проведени в македонската Лаборатория за поведенчески и експериментални икономически науки (LaBEES). Тази лаборатория осигурява контролирана среда за прилагане на иновативни методологии за аграрна политика, с ангажимент към разработването на политики, базирани на данни.
Презентацията завърши с препоръка за интегриране на икономическите експерименти в инструментариума за оценка на политиките, особено в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП). Подчертано бе, че македонското земеделие, което се сблъсква със структурни и икономически предизвикателства, изисква мерки, основани на доказателства и адаптивни методи за оценка, за да се анализират проблеми като обезлюдяването, ниската продуктивност и слабите пазарни връзки. Използването на икономически експерименти се препоръчва като полезен инструмент за формиране на устойчиви и ефективни аграрни политики.
Темата за усъврършенстване и промени в ОСП и инструментариума на предварителния анализ и оценка, кореспондираше и с презентациита на полските учени на Конференцията на ИАИ. Например Павел Хмиелински от Полша представи научно изследване на тема „ Оценка на 20-годишното членство в ЕС и предизвикателствата за следващите години: Общата селскостопанска политика в Полша“. В своето научно изследване той наблегна върху въпроса как да увеличим производителността на земеделските стопанства, особено в контекста на Зелената зделка. Д-р Хмиелински направи обзорен преглед на изменение на структурата на земеделските стопанства, като посочи, че за разлика от много други държави-членки, в Полша не се наблюдава намаление на броя на стопанствата. Все още се регистрират голям брой малки стопанства – до 80% от стопанствата, които обработват под 3 ха земя. Използваната земеделска земя в по-забавени темпове се концентрира в по-големите ферми. Въпреки това, все още има изоставена земя от около 8 млн. ха.
Втората част от своето изследване , д-р Хмиелински посвети на цените на земеделските продукти, както и на съотношението на предлаганите земеделски продукти на националния пазар и на пазара в ЕС.
Вижте предишни публикации в Уебсайта на ИАИ, информиращи за методите и инструментите, по категории и подкатегории, в рамките на Tools4CAP
Новини от Академия Tools4CAP
Един от методите, които ще се използват, са интервюта:
Задълбочените интервюта се използват, тъй като те са едно от най-жизнеспособните средства за получаване на данни, предлагайки висока степен на надеждност. Инструментът предоставя съществена информация за агростатистическите данни и ефективността, като допринася за цялостен SWOT анализ и мониторинг на CSP.
Този инструмент се използва за извършване на подробна и надеждна проверка на агростатистически данни. Той улеснява анализ в реално време на преобладаващите обстоятелства в селскостопанския сектор.
Фотогалерията е от Международната научна конференция на ИАИ, 24 г.: