Предмет на дейност на Института по аграрна икономика:
Институтът по аграрна икономика Извършва фундаментални научни и научно-приложни изследвания, обучителна и консултантска дейност по актуални проблеми в областта на аграрната икономика, стоковите пазари, управлението на хранителните вериги и развитието на селските райони. Разработва стратегии и национални програми, свързани с прилагането на Общата селскостопанска политика (ОСП) и други политики на ЕС. Участва в разработването на национални и международни проекти, в съответствие с предмета на дейност на Института. Извършва анализи на изпълнението на стратегии, програми и мерки за развитието на земеделието, хранителната промишленост и селските райони и изготвя препоръки и предложения относно тяхната актуализация.
И още: Съдейства за формиране и реализиране на аграрната политика на държавата и активно подпомага агробизнеса и земеделската практиката.
– Участва в изграждането на експертни и ръководни кадри, които да се включат в различни сфери на обществения живот и практика и полага грижи за постигане на успешна научна и кариерна реализация на изследователския и експертен състав
– Обучава докторанти по акредитирани програми
– Извършва консултантски и експертни услуги
– Организира научни и научно-практически форуми: национални и международни конференции, кръгли маси, семинари, изложби и развива информационна и издателска дейност като популяризира резултатите от научните изследвания
– Създава, пренася и внедрява нови научни познания в областта на аграрната икономическа наука
Ролята на Института през периодите и целта на този сайт:
Институтът по аграрна икономика има богата научна дейност, която анализира тенденциите, постигнатото и бъдещите резултати в земеделието и свързаната с него икономика. Нищо не започва от днес – българското земеделие има своите периоди на исторически върхове, които са определяли лицето на България на картата на Европа и света. Да се опрем на тях. Днес приоритетите ни по ОСП търсят пресечни точки: с политиката на старите страни – членки в ЕС при разпределянето на субсидиите, между районите в страната за преодоляване на дисбалансите, с практиката на отделните стопанства и бизнеса за повече ефективност, иновативност и приложност на науката. Да намерим заедно тези пресечни точки. Само така ще сме полезни за стратегическите цели на държавната политика в земеделието и икономиката. Да поставим „в обектива“ онези агро – новини и новости, които за здрава почва за по-широка дискусия и обратна връзка с производителите. Да я оцветим с повече фото и видео – цвят, защото научната, изследователската и издателската ни дейност и проекти изискват дълбочина, но не заслужават анонимност и самоцелност.
ИАИ – пресечна точка на наука и практика
ИАИ – Науката – ключът към успешно земеделие